Bywa trudna i chroniczna, stwarza dystans i zaburza poczucie wartości. - Samotności doświadcza wiele osób na różnym etapie życia. Wiele organizacji oraz samorządów inicjuje spotkania, dzięki którym seniorzy oraz ludzie samotni mają możliwość spotkania się z drugim człowiekiem. Jedyną z nich jest Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które co roku w okresie Wielkanocy organizuje świąteczne śniadania dla osób starszych.
>>> Posłuchaj rozmowy z Pauliną Łatacz
Czas, który łączy
Spotkania pokazują, że choć uczestników dzieli, czasami znacząca, różnica wieku, to łączy ich potrzeba bliskości i wspólnoty. Seniorzy, będący skarbnicą wiedzy o dawnych zwyczajach i tradycjach, mają okazję podzielić się swoimi wspomnieniami z młodszymi wolontariuszami. Z kolei młode osoby wnoszą energię i otwartość na rozmowę. To wyjątkowe połączenie pozwala obu stronom czerpać z doświadczenia coś niezwykle wartościowego - mówiła w "Poranku Dwójki" Paulina Łatacz ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Czytaj także:
Śniadanie dla setek potrzebujących
Jedno z wielkanocnych śniadań zorganizowane zostanie w Łodzi. Przy wspólnych stołach będzie mogło zasiąść aż 800 osób. Dla kolejnych 200 przygotowane zostaną paczki ze świątecznymi potrawami, które wolontariusze dostarczą do ich domów.
Podobne spotkanie miało miejsce w Szczecinie, gdzie przy wspólnym stole zasiadło około 300 najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta, głównie osoby w kryzysie bezdomności, samotne lub ubogie.
Samotność najczęściej doskwiera ludziom w wieku 18-34 lat, osobom z większych miast oraz najlepiej zarabiającym - wynika z najnowszego badania CBOS/ PAP
Namiastka rodzinnego ciepła
- Dołożymy starań, by wszyscy uczestnicy poczuli choćby namiastkę ciepła rodzinnego domu, a także doświadczyli świątecznej radości i spotkania z życzliwym człowiekiem. Zależy nam, by każdą samotność zastąpić dobrym słowem i naszą, w tym też licznych wolontariuszy, obecnością - podkreślił podczas konferencji wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.
Osoby w kryzysie bezdomności
By poczuć się częścią wspólnoty
Coroczne spotkania organizuje także Caritas. Potrzebujący i samotni zasiedli do wspólnego stołu w Wałczu. We współpracy z lokalnymi samorządami przygotowano tam świąteczne śniadanie dla ponad setki osób. Uczestnicy spotkania podkreślali, że najbardziej doskwiera im samotność. Wielu dodawało, że inicjatywy takie jak ta pozwalają im poczuć się częścią wspólnoty.
Sytuacja społeczna w jednoosobowych gospodarstwach domowych./ PAP
Kto czuje się samotny?
Z analizy przeprowadzonej przez CBOS wynika, że "bardzo częste" lub "permanentne" odczuwanie samotności dotyka najczęściej najmłodszych badanych, w wieku 18-34 lat, a w dalszej kolejności najstarszych respondentów, w wieku 75 lat lub więcej. Stosunkowo najrzadziej doświadczają jej respondenci w wieku 45-64 lat.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie: Katarzyna Sanocka
Gość: Paulina Łatacz ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Data emisji: 17.04.2025
Godz. emisji: 8.30
IAR/PAP/zch/kor