Zmartwychwstanie Pańskie na obrazach Zofii Stryjeńskiej. Prowadzi Katarzyna Sanocka

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2025 18:00
Temat Zmartwychwstania Pańskiego pojawił się w twórczości Zofii Stryjeńskiej już w latach 1917-1918, kiedy zrealizowała cykl pięciu gwaszy zatytułowany "Pascha". Jest to zarówno opowieść o zmartwychwstaniu Jezusa, oparta na Piśmie Świętym, ale jednocześnie alegoryczna historia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. 
Spotkanie z Synem z cyklu Pascha, 1917
Spotkanie z Synem z cyklu Pascha, 1917Foto: PAP/Paweł Supernak

Zofia Stryjeńska w 1934 roku zaprojektowała też widowisko baletowe zatytułowane "Pascha. Pieśń o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Widowisko nabożne w sześciu obrazach Zofii Stryjeńskiej". Przygotowała do niego nie tylko projekty kostiumów i dekoracji, ale także szkice poszczególnych scen z zaznaczonym ruchem postaci. Realizacją przedstawienia próbowała zainteresować Stefana Jaracza.

Posłuchaj
55:27 Audycja specjalna 2025_04_21-17-00-19.mp3 Zmartwychwstanie Pańskie na obrazach Zofii Stryjeńskiej (Dwójka)

 

Artystka z upodobaniem malowała święta i obrzędy, projektowała pisanki i zabawki. Tematyka religijna była silnie obecna w jej twórczości powojennej. Ciekawym przykładem jest "Zmartwychwstanie" z 1950 roku (Muzeum Polskie w Ameryce, Chicago).

O twórczości Zofii Stryjeńskiej związanej z Wielkanocą, ale i o samej artystce i niezwykłych kolejach jej losów w Poniedziałek Wielkanocny opowiadali: 

  • Martine Sokołowska Jaquez-Dalcroze, wnuczka Zofii Stryjeńskiej 
  • wraz z mężem Włodzimierzem Sokołowskim mieszkający w Genewie
  • Łukasz Stryjeński, wnuk Zofii Stryjeńskiej
  • Światosław Lenartowicz, kustosz w Muzeum Narodowym w Krakowie, pracownik Działu Polskiego Nowoczesnego Malarstwa i Rzeźby. Autor m.in. wystawy monograficznej Zofii Stryjeńskiej. 
  • Paulina Adamczyk, historyczka sztuki, adiunkt w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie 

- To była dziwna babcia, ktoś nietypowy, mityczny, komu składało się wizyty... Fascynowała mnie i trochę się jej bałam. Była dworcową madonną i nomadem. Kiedy myślę o mojej nietypowej babce, robię to ze ściśniętym sercem, przez wzgląd na koleje jej losu, ale także z uśmiechem - wspomina Martine Sokołowska Jaquez-Dalcroz.

*** 

Prowadzenie: Katarzyna Sanocka

Data emisji: 21.04.2025

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Czas, który jednoczy. Wielkanocne spotkania dla samotnych i potrzebujących

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2025 11:50
Z okazji nadchodzącej Wielkanocy, w wielu polskich miastach zorganizowane zostaną śniadania dla osób samotnych i potrzebujących. To inicjatywa wyjątkowo ważna dla tych, którzy nie mają z kim dzielić świąt. Spotkania budują relacje, a te przynoszą realną zmianę w życiu ludzi. Jak przeciwdziałać samotności?
rozwiń zwiń