Jorge Mario Bergoglio, pierwszy papież z Ameryki Południowej i jezuita, przez 12 lat swojego pontyfikatu był postacią przełomową i często kontrowersyjną. Jego nauczanie społeczne koncentrowało się na walce z wykluczeniem, krytyce liberalnej ekonomii oraz obronie praw ubogich, migrantów i uchodźców, których traktował jako "naszych braci".
Franciszek wielokrotnie apelował o "zmianę systemową w skali globu" i budowanie "kultury spotkania" opartej na solidarności i szacunku dla godności człowieka. Jego pontyfikat to także aktywne zaangażowanie w kwestie migracji, sprawiedliwości społecznej oraz klimatu, co znalazło wyraz m.in. w encyklice "Laudato si" oraz orędziach na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Na arenie politycznej papież inicjował procesy pokojowe i krytykował zarówno populistyczne reżimy, jak i ekonomiczne modele oparte na wykluczeniu, a jednocześnie wzbudzał kontrowersje nie potępiając agresji Rosji na Ukrainę w 2022 roku.
Podczas dyskusji przyjrzymy się, jak pontyfikat Franciszka kształtował debatę społeczną i polityczną na świecie, jakie wyzwania stawiał współczesnym liderom oraz jakie pozostawił dziedzictwo poza sferą duchową.
Na audycję z udziałem publicystki Zuzanny Radzik, ks. prof. Alfreda Wierzbickiego (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej) i Damiana Jankowskiego ("Więź") zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.
***
Audycja w sobotę (26.04) o godz. 19.00.