Fenomen Kalwarii Wejherowskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 10:00
Zapraszamy do wysłuchania opowieść o kalwarii zbudowanej w połowie XVII wieku, ufundowanej przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera, założyciela miasta.
Audio
Taniec jednego z feretronów na zakończenie uroczystości odpustowych Wniebowstąpienia Pańskiego na Kalwarii Wejherowskiej
"Taniec" jednego z feretronów na zakończenie uroczystości odpustowych Wniebowstąpienia Pańskiego na Kalwarii WejherowskiejFoto: PAP/Adam Warżawa

Położona na trzech wzniesieniach jest jedną z najstarszych w Polsce obok Pakoskiej i Zebrzydowskiej. Składa się z ponad dwudziestu murowanych kaplic, wybudowanych różnych stylach i formach (neogotyk, barok, klasycyzm, mur pruski), odbija się w niej także historia miasta. 

O specyfice i historii Kalwarii Wejherowskiej, a także o religijności Kaszubów, mówili: prof. Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego, rzecznik wejherowskiego sanktuarium Bartłomiej Muński i ks. dr Marian Miotk, proboszcz parafii w Gniewinie.

***

Przygotował: Bartosz Panek

Data emisji: 19.04.2019

Godzina emisji: 19.30

bch/jp

Zobacz więcej na temat: religia Bartosz Panek Kaszuby
Czytaj także

Wielki Post i ekonomia, czyli jak dochować postanowień

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 19:00
- Bardziej odczuwamy utratę niż zysk. Odkładanie na przyszłość, oznacza dla nas utratę pewnych możliwości teraz. Racjonalne przekonanie, że korzyść przyjdzie później, nie jest przez nas odczuwana równie mocno - mechanizmy które kierują człowiekiem wyjaśniała w Dwójce Agnieszka Wincewicz-Price.
rozwiń zwiń