Podczas sesja wieczornej drugiego dnia II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego wystąpiło pięcioro pianistów: Lingfei (Stephan) Xie, Zi Xu, Piotr Alexewicz, Leonora Armellini.
17:02 Etap II sesja wieczorna Konkurs Chopinowski Dwójka 10 październik 2021 19_18_46.mp3.mp3 Róża Światczyńska, Marcin Majchrowski i Przemysław Psikuta podsumowują wieczorną sesję drugiego dnia II etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 1. (Dwójka)
34:45 Etap II sesja wieczorna Konkurs Chopinowski cz2. Dwójka 10 październik 2021 19_18_46.mp3.mp3 Róża Światczyńska, Marcin Majchrowski i Przemysław Psikuta podsumowują wieczorną sesję drugiego dnia II etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego - cz. 2. (Dwójka)
04:58 John Rink Konkurs Chopinowski 10 październik 2021 19_18_46.mp3 Rozmowa z Johnem Rinkiem, jurorem XVIII Konkursu Chopinowskiego (Dwójka)
05:38 Witold Małcużyński 10 październik 2021 21_07_41.mp3 Archiwalne wspomnienia Witolda Małcużyńskiego o Konkursie Chopinowskim z roku 1937 (Dwójka)
[YouTube: NIFC]
W drugim etapie artyści prezentują przede wszystkim interpretacje tańców Chopina, co podnosi poziom trudności, nie tylko co do formy, ale przede wszystkim, co do treści. Tańce romantyczne są bowiem niezwykle bogate w afekty i kodyfikacje. - Dobrze jest, kiedy przynajmniej te podstawowe reguły stylu i konwencji walca czy poloneza, czy też formy stylizowane, którą jest Rondo à la mazur, są pianistom znajome - mówiła Róża Światczyńska.
Jako pierwszy wystąpił Lingfei (Stephan) Xie, reprezentant Chin. - Miałam pewien niedosyt wgłębienia się w treść, harmonię w Barcarolli, Walcu i Balladzie, co częściowo mogło wynikać z nerwów - zaznaczyła komentatorka. - On ma specyficzny rodzaj techniki gry z wysokich przegubów - z kiści - i to, być może, wpłynęło na pewną powierzchowność jego gry w fakturze akordowej.
Za kulisami 2 dnia II etapu
[YouTube Program 2 Polskiego Radia]
Nastąpienie na estradzie pojawił się kolejny reprezentant Chin Zi Xu, którego występ w drugim etapie nieco zawiódł komentatorów. - Obserwuję w nim pewną kruchość i wrażliwość, które odczułam w sposobie, w jaki prowadził narrację w Nokturnie c-moll, bardzo spowolnionym - podkreśliła Róża Światczyńska. - Ale można było poznać zamiar, jaki towarzyszy temu zabiegowi.
Dobre wrażenie pozostawił występ Polaka Piotra Alexewicza, który zapowiadał, że powoli przygotowuje się do kolejnego etapu konkursowych zmagań. - Mądrze umie uzasadnić dobór repertuaru i ułożenia - mówił Marcin Majchrowski. - Najlepiej zapamiętałem Balladę f-moll op. 52.
- On świetnie odnajduje się w repertuarze wirtuozowskim - nie kryła Róża Światczyńska. - W walcach mnie zaskoczył bardzo. Nie spodziewałam się, że z taką świadomością będzie grał, a szczególnie ten późniejszy Walc As-dur op. 64 wydał mi się bardzo udany, rozgadany.
Piotr Alexewicz po występie
[YouTube Program 2 Polskiego Radia]
Drugą część wieczornej sesji rozpoczął występ Włoszki Leonory Armellini, pianistki, zdaniem Marcina Majchrowskiego, o wielu twarzach. - Była znowu inna, ciekawsza, zaskakująca niesamowicie, już od samego początku - zaznaczył. - Zaczarowała nas.
W programie zaproponowanym przez pianistkę znalazł się utwór nieopusowany w twórczości Fryderyka Chopina Sostenuto Es-dur (Walc Es-dur) [WN 53}. - Jaki niesamowity zamysł dramaturgiczny - przyznała Róża Światczyńska. - Włączenie tego Walca - drobiazgu przecież - było rodzajem preludium, wstępem do właściwego Walca As-dur.
- Ona także jest kompozytorką, to było słychać zarówno w doborze programu, jak i w sposobie jego realizacji, interpretacji - oceniła komentatorka.
Jako ostatni zaprezentował się jeden z najmłodszych pianistów, 17-letni JJ Jun Li Bui. - Wariacje B-dur op. 12 to był punkt trafiony w sedno, w dziesiątkę jego recitalu - zaznaczył Marcin Majchrowski. - Zupełnie nie na wyrost jego wieku, mógł sobie tutaj na wszystko pozwolić i było to bardzo przekonujące, bardzo pasujące.
Zobacz podsumowanie:
[YouTube Program 2 Polskiego Radia]
***
Prowadzenie: Przemysław Psikuta, Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski
Data emisji: 10.10.2021
Godzina emisji: 19.20 i 21.15
.