Prezentacja różnych naukowych osiągnięć
"Rewolucje naukowe" - to hasło towarzyszy tegorocznej, 26. odsłonie Pikniku Naukowego. Podczas organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik wydarzenia zwiedzający będą mogli stworzyć mapę 2D i 3D lodowców oraz zobaczyć, jak wygląda badanie procesu powstawania kryształów. Zwiedzający zapoznają się z technologią pozyskiwania energii przy wykorzystaniu światła UV.
Nauka pozwala rozwiązywać współczesne problemy
Gościem środowego "Poranka Dwójki" była Katarzyna Młynek, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik ds. wydarzeń. - Chcemy się opierać na nowoczesnej wiedzy naukowej, badamy historyczne osiągnięcia, ale interesuje nas przede wszystkim przyszłość. Wierzymy, że nauka pozwala rozwiązywać współczesne problemy - podkreśliła.
Czytaj także:
Sztuczna inteligencja i robot humanoidalny
Na pikniku nie zabraknie również informacji dotyczących technik pozwalających sterować urządzeniami elektronicznymi zdalnie oraz za pomocą myśli. Będzie też okazja do zobaczenia najbardziej zaawansowanej wersji robota humanoidalnego, który dzięki sztucznej inteligencji potrafi komunikować się na każdy temat. - Są spore oczekiwania i nadzieje, że sztuczna inteligencja pomoże nam rozwiązać wiele problemów. Z drugiej strony rodzą się obawy, coraz głośniej słychać że zapanuje nad światem, pojawiają się różne wątki katastroficzne - powiedziała Katarzyna Młynek.
12:11 2023_05_24 09_37_15_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Rewolucje naukowe na 26. Pikniku Naukowym. "Rozwój sztucznej inteligencji zależy od ludzi" (Poranek Dwójki)
Nowe wynalazki zawsze rodzą pewne obawy
Dodała, że to od ludzi zależy rozwój sztucznej inteligencji. - Potrzebujemy legislacji, głosu etyków i filozofów, poszukiwania sposobu rozwiązywania różnych dylematów. Konieczny jest jakiś zbiorowy namysł nad technologią, nowe wynalazki zawsze rodzą pewne obawy, to bardzo ciekawy moment - podkreśliła.
Specjalnie przygotowane strefy tematyczne
Uczestnicy będą mogli pogłębić swoją wiedzę, odwiedzając specjalnie przygotowane strefy tematyczne. Wśród nich będą: "Strefa przyszłości", w której będzie można się dowiedzieć o najnowszych wynalazkach, technologiach oraz badaniach prowadzonych przez naukowców; "Strefa organizatorów", gdzie odwiedzający będą mogli poznać atrakcje przygotowane przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik; "Strefa cywilizacji", przybliżająca technologie i badania mające wpływ na nasze życie codzienne; "Strefa rodzinna" dla najmłodszych odkrywców; "Strefa kultowych eksperymentów" pełna doświadczeń, które znamy i kochamy; Strefa "Zrób to sam" dla wszystkich majsterkowiczów i konstruktorów; "Strefa zdrowia", dotycząca współczesnych metod leczenia oraz dbania o nasze zdrowie.
26. Piknik Naukowy - dowiedz się więcej >>>
[You Tube Polskiego Radia]
W sobotę (27.05) od 15.00 do 17.00 w Dwójce audycja na żywo z 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: dr Katarzyna Młynek (zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik ds. wydarzeń)
Data emisji: 24.05.2023
Godzina emisji: 9.35
pg/mo