Pierwsze rozstrzygnięcia zapadły we wtorek
13 pianistów i 15 zespołów kameralnych zakwalifikowało się do II etapu Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie. Wyniki I etapu zostały ogłoszone we wtorek 4 lipca, a podsumowaliśmy je w specjalnej audycji na antenie Dwójki. Od środy 5 lipca odbywa się II etap konkursu. Pierwszy dzień przesłuchań, w specjalnej audycji na antenie Dwójki, prosto z Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego podsumowali Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski.
Repertuar II etapu
Mówili o niewielkich różnicach repertuarowych miedzy I a II etapem konkursu. - W pierwszym pianiści musieli wybrać po jednym utworze z czterech grup, w tym koniecznie jedną z romantycznych etiud. II etap to już tylko dwie grupy kompozycji: romantyzm i postromantyzm oraz muzyka XX wieku. Program ma trwać od 35 do 40 minut i może być uzupełniony utworem kompozytora spoza tych list, musi to być twórca nieżyjący. Mam jednak pewne zastrzeżenia do tej idei - stwierdził Andrzej Sułek.
Podobne spektrum utworów, gatunków i form
Marcin Majchrowski dodał, że muzykę nie najwyższych lotów artystycznych wykonawcy potrafili zaprezentować w bardzo interesujących interpretacjach. - Były też przypadki odwrotne. Jeśli chodzi o wyzwania repertuarowe, to nie może być tak, że poruszamy się w podobnym spektrum utworów, gatunków i form jak w I etapie, zarówno jeśli chodzi o pianistów, jak i zespoły kameralne - zauważył.
62:02 2023_07_05 20_59_52_Dwojka_Audycja_specjalna.mp3 III Konkurs Muzyki Polskiej. "W 2. etapie potrzebna jest gradacja trudności dla wykonawców" (Audycja specjalna/Dwójka)
Potrzebna gradacja trudności
Andrzej Sułek dodał, że w II etapie programy wykonawców powinny być w jakiś sposób porównywalne pod względem trudności. - Mamy kalejdoskop miniatur, złożony z siedmiu kilkuminutowych utworów, mamy też półrecitale, składające się z wielkiej formy, uzupełnione krótszymi kompozycjami. - Potrzebna jest jakaś gradacja trudności, uczestnicy II etapu powinni zdać egzamin już z czegoś innego, a nie powielać ten sam model programowy, tylko w większym wymiarze czasowym - podkreślił Marcin Majchrowski.
***
Trzyetapowe przesłuchania
III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej rozpoczął się 2 lipca. Biorą w nim udział pianiści i zespoły kameralne z 9 krajów. Artyści w trakcie 50 godzin przesłuchań zaprezentują ponad 250 utworów.
Popularyzacja polskiej muzyki na świecie
Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalenie w świadomości odbiorców znaczenia twórczości polskich kompozytorów, zwłaszcza XIX i XX wieku. Konkurs ma przyczynić się do zaprezentowania szerokiej publiczności utworów na nowo odkrywanych, a także sprawić, aby owa niesłusznie zaniedbana spuścizna doczekała się należytego opracowania i nowych edycji. Nie mniej ważnym zadaniem Konkursu jest promowanie utalentowanych muzyków, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru mniej znane dzieła polskich kompozytorów.
Konkurs jest organizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Program 2 Polskiego Radia jest partnerem i patronem medialnym wydarzenia.
***
Audycja specjalna
Prowadzili: Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek
Data emisji: 5.07.2023
Godzina emisji: 21.00
mo