- Podczas Narodowego Czytania 2023 w Ogrodzie Saskim pojawiło się plenerowe studio radiowej Dwójki, skąd poprowadziliśmy audycję specjalną.
- Naszymi gośćmi byli m.in. Iwona Katarzyna Pawlak (Justyna Orzelska) i Adam Marjański (Jan Bohatyrowicz), odtwórcy głównych ról w filmie Zbigniewa Kuźmińskiego "Nad Niemnem", którzy wzięli udział w tegorocznym czytaniu powieści.
- Aktorzy przyznają, że czują się ambasadorami "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański do postaci z powieści "Nad Niemnem" powrócili po 36 latach. Dziś włączyli się w Narodowe Czytanie, w 1987 roku zagrali natomiast główną parę w ekranizacji dzieła Elizy Orzeszkowej - Justynę Orzelską i Jana Bohatyrowicza.
Zdjęcia próbne
Oboje byli wtedy na początku swojej aktorskiej drogi.
- Może ja nie byłem debiutantem w 100 procentach, bo byłem aktorem Teatru Narodowego u Adama Hanuszkiewicza i po filmie "Soból i panna", natomiast miałem mimo wszystko zbyt małe doświadczenie i nie sądziłem, nie podejrzewałem, że ten film będzie się cieszył taką sympatią, takim szacunkiem z biegiem lat, z biegiem dni - przyznał Adam Marjański.
Para aktorska poznała się dopiero na planie. Podczas zdjęć próbnych aktorzy nie mieli ze sobą kontaktu. - Zaproszono nas - i Adama, i mnie - zupełnie innego dnia na przesłuchanie. Od siebie dodam, że nawet nie byłam przygotowana pamięciowo, dostałam kartkę A-4, maszynopis, bo wtedy nie było jeszcze komputerów, był to monolog Justyny. Przeczytałam go. Drugi raz zrobiłam to przed kamerą i to wszystko. Byłam wtedy po trzecim roku szkoły filmowej - opowiedziała Iwona Katarzyna Pawlak.
Filmowe plenery - wioski pod Łodzią. Bug, Podlasie
Gdy przyszła pozytywna odpowiedź od produkcji, wszystko potoczyło się bardzo szybko - już po tygodniu od castingu rozpoczęła się praca nad filmem. Zdjęcia kręcone były w wielu różnych miejscach.
- Jeżeli chodzi o Jana Bohatyrowicza, to ja byłem związany z tzw. zaściankiem. To były okolice niezelektryfikowanych jeszcze wiosek pod Łodzią, następnie rzeka Bug, Koźliki pod Białymstokiem, malownicza skarpa w okolicach Drohiczyna i Sokołowa Podlaskiego. Natomiast w 20 proc. rzekę Niemen miała zaszczyt zagrać rzeka Warta w okolicach Wielunia.
Justyna była mieszkanką dworku Korczyńskich. - Naszym dworkiem był dworek w Turowej Woli, który zresztą później został sfilmowany wielokrotnie, np. w "Panu Tadeuszu" - opowiada Iwona Katarzyna Pawlak.
Narodowe Czytanie - reżyser i aktorzy
Reżyserem widowiska w Ogrodzie Saskim był Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. To on dokonał także niełatwej adaptacji dzieła, by skrócić je do odpowiednich rozmiarów. Narodowe Czytanie rozpoczęła para prezydencka, potem pałeczkę przejęli zawodowi aktorzy - poza Iwoną K. Pawlak i Adamem Marjańskim - Izabella Bukowska, Ewa Domańska, Joanna Jeżewska, Kaja Kozłowska-Żygadło, Elżbieta Nagel, , Aleksandra Radwan, Lidia Sadowa, Piotr Bajor, Marek Barbasiewicz, Andrzej Ferenc, Wiesław Komasa, Szymon Kuśmider, Michał Mikołajczak, Marcin Przybylski, Przemysław Stippa, Krzysztof Szczepaniak, Mirosław Wieprzewski, Rafał Zawierucha, Jerzy Zelnik oraz Konrad Żygadło. Za oprawę muzyczną odpowiadają Gina Komasa i krakowski zespół DO DNA.
W przyszłym roku "Kordian" Słowackiego
Jak podsumowała prezydentowa Agata Kornhauser-Duda - Narodowe Czytanie 2023 odbyło się w ponad sześciu tysiącach miejsc w Polsce oraz w ponad trzystu miejscach w ponad czterdziestu krajach.
W kolejnym roku lekturą Narodowego Czytania będzie "Kordian" Juliusza Słowackiego - ogłosił na finał tegorocznej edycji akcji prezydent Andrzej Duda.
Czytaj także:
***
Prowadzili: Małgorzata Szymankiewicz i Jakub Kukla
Goście: Iwona Katarzyna Pawlak (Justyna Orzelska) i Adam Marjański (Jan Bohatyrowicz), odtwórcy głównych ról w filmie Zbigniewa Kuźmińskiego "Nad Niemnem"
Data emisji: 9.09.2023
Godzina emisji: 12.10
mgc/aw