Jeremi Przybora. Dostawca radiowego humoru

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 16:00
Poeta, pisarz, satyryk, który stworzył niezapomniany duet - nie tylko radiowy - z Jerzym Wasowskim, był bohaterem "Antykwariatu", rocznicowej audycji złożonej z archiwaliów Polskiego Radia.
Audio
  • Jeremi Przybora. Dostawca radiowego humoru (Antykwariat/Dwójka)
Jeremi Przybora jako spiker w Polskim Radiu, lata 30. XX w.
Jeremi Przybora jako spiker w Polskim Radiu, lata 30. XX w.Foto: Archiwum PR

stare radio radioodbiornik FREE 510
Jeremi Przybora. Podwójne życie spikera Warszawy II

Jeremi Przybora zaczął pracę w Polskim Radiu w 1937 r. We wrześniu 1939 r. pozostał na stanowisku. Poznał wtedy Jerzego Wasowskiego. Podczas Powstania Warszawskiego pełnił służbę spikerską.

Po wojnie pracował w Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Bydgoszczy i tam - w audycji satyrycznej "Pokrzywy nad Brdą" - przedstawił po raz pierwszy swoje teksty. Po powrocie do Warszawy w 1948 r. początkowo był spikerem rozgłośni centralnej, potem zaś pracował w Redakcji Teatru Polskiego Radia i wreszcie - w Redakcji Humoru i Satyry.

W archiwalnych nagraniach przygotowanych z okazji jubileuszu 80-lecia Dwójki usłyszeliśmy głos samego Jeremiego Przybory oraz wspomnienia jego przyjaciół i współpracowników - m.in. Ireny Kwiatkowskiej.

***

Tytuł audycji: Antykwariat

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 15.00

mc/bch

Czytaj także

Warszawa II po wybuchu wojny

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 16:30
Przed jej mikrofonami przemawiał codziennie prezydent Stefan Starzyński, swoje mowy miał tu również szef propagandy dowództwa obrony stolicy Wacław Lipiński. Stacja Warszawa II odgrywała ważną rolę dla podniesienia morale mieszkańców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stereo na radio i telewizor. Techniczne dzieje Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 16:00
– 7 lipca 1961 r. odbyła się pierwsza emisja programu stereofonicznego. Jeden kanał dźwiękowy przekazywany był przez Program 2, drugi zaś przez nadajnik telewizyjny – mówili pracownicy Polskiego Radia, opowiadając o zmianach technicznych w nadawaniu Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 1983. Płyta laserowa przybywa do Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 19:14
– Cieszyliśmy się jak dzieci na wiotkie płyty, które przyjechały do Polskiego Radia – mówił Tomasz Szachowski, dziennikarz Dwójki, o technologicznej rewolucji w polskiej radiofonii.
rozwiń zwiń