Radiostacja w okresie wojennym zyskała na popularności dzięki sile ducha i determinacji dziennikarzy. Pomimo decyzji o zamknięciu rozgłośni 6 września, już następnego dnia wznowiono audycje. Wszystko za sprawą dyrektora muzycznego Edmunda Rudnickiego, który wbrew decyzji szefostwa, koordynował pracami redakcji do końca oblężenia stolicy.
- Już następnego dnia, czyli 7 września, dyrektor Rudnicki wrócił do budynku stacji na Zielnej 25 wraz z grupką kilku osób. Po paru dniach przyszli również koledzy z innych rozgłośni. Rudnicki każdemu dawał jakąś funkcję, każdego przygarniał. Pod koniec oblężenia został mianowany przez Stefana Starzyńskiego dyrektorem naczelnym Polskiego Radia – wspominał Józef Małgorzewski, ówczesny spiker radiostacji, która w okresie wojennym przekazywała wiadomości ze świata, ogłaszała alarmy lotnicze oraz informacje o tym, co dzieje się w stolicy.
W nagraniu audycji posłuchamy również wspomnień ówczesnych dziennikarzy i inżynierów Polskiego Radia, którzy zaangażowali się we wznowienie prac rozgłośni podczas oblężenia stolicy.
***
Audycja okolicznościowa
Przygotowała: Ewa Prządka
Termin audycji: 02.2012
mz/mc