Budowanie polskiej radiofonii, jak podkreślała Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, było wyzwaniem imponującym, również dlatego, że "nie było żadnych wzorów". - To oni je tworzyli, mając pomysł na to, jak po 123 latach nieobecności państwa przemówić do tych, którzy nie mogli dotrzeć w żaden inny sposób do wiedzy o świecie - mówiła dyrektor radiowej Dwójki.
W rozmowie nie zabrakło opowieści o historii Warszawy II, rozgłośni, z której wywodzi się radiowa Dwójka. Założona w 1937 roku stacja specjalizowała się między innymi w Eksperymentalnym Teatrze Wyobraźni. Pracą Warszawy II kierował Zenon Kosidowski - pisarz, eseista i poeta.
- Myślano o tej stacji jako o tej, która będzie gotowa na eksperyment, zarówno literacki, jak i muzyczny. Miała to być stacja, która będzie odważnie poruszała się po kulturze - podkreślała dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
W 1939 roku Warszawa II, opowiadała Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, "przejęła na siebie obowiązek trwania do końca". Przed mikrofonami tej stacji przemawiał codziennie prezydent Stefan Starzyński. Stacja Warszawa II odgrywała ważną rolę dla podniesienia morale mieszkańców. Zobacz więcej >>>
***
Tytuł audycji: Dwójka na miejscu
Prowadzą: Milena Gąsienica i Jakub Kukla
Goście: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor Programu 2 PR)
Data emisji: 1.02.2020
Godzina emisji: 15.00
Zaczęło się od Warszawy II