Feliks Rybicki - dyrygencki talent, autor muzyki chóralnej i człowiek radia

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2024 11:00
- Jego sztandarowym słuchowiskiem było to o Sierotce Marysi z librettem Hanny Januszewskiej. Ta integracja chóru, głosu solowego, głosu narratora, orkiestry... Uważam, że ojciec był mistrzem w tym zakresie - mówiła w Dwójce Barbara Kalabińska, córka Feliksa Rybickiego. 
Niemal sto lat temu, w 1926 roku Feliks Rybicki debiutował jako dyrygent w Filharmonii Warszawskiej. Na zdjęciu sala koncertowa.
Niemal sto lat temu, w 1926 roku Feliks Rybicki debiutował jako dyrygent w Filharmonii Warszawskiej. Na zdjęciu sala koncertowa. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Komponował dla kina, estrady i radia: muzykę filmową, poważną, użytkową, pieśni, a także tzw. produkcyjniaki lat tużpowojennych.


Posłuchaj
109:02 2024_11_16 15_00_04_PR2_Dwojka_na_Miejscu.mp3 Pianista, dyrygent, pedagog i kompozytor. Śladami Feliksa Rybickiego (Dwójka na miejscu) 

Debiut dziesięciolatka

- Pierwszym utworem napisanym przez ojca była pieśń. Miał wtedy 10 lat. Od początku interesowała go muzyka wokalna. Ten wątek moim zdaniem przewija się przez całą twórczość Feliksa Rybickiego. Gdy dyrygował już chórami, pisał dla nich również muzykę. Pierwszym takim chórem był chór "Surma" w gimnazjum Wojciecha Górskiego. Dużo jest tych utworów na chóry. Dziś nie są one wykorzystywane. Uważam to za swoje zadanie, żeby je przypomnieć - wyznała Barbara Kalabińska, córka kompozytora.

Czytaj także:

Przez wiele dekad Feliks Rybicki był blisko związany z Polskim Radiem. W radiowych archiwach jest ponad 400 rekordów związanych z jego wszechstronną działalnością muzyczną. Jako dyrygent współpracował z radiowym orkiestrami jeszcze przed II wojną światową. Po roku 1945 także zdarzało mu się stawać przed zespołami Polskiego Radia. Dyrygował też dość egzotycznymi zespołami, jak chóry elektrowni i gazowni w Warszawie. Prowadził kursy dyrygenckie dla kapelmistrzów wojskowych. W 1957 r. został kierownikiem orkiestry i chóru w Państwowym Liceum Muzycznym w Warszawie. Pracował w nim aż do przejścia na emeryturę.

Twórczość dla najmłodszych odbiorców

Można więc powiedzieć, że bohater audycji szeroko szukał swojego miejsca w polskim życiu muzycznym. Zawsze bardzo mocno związany z Warszawą – miastem, w którym się urodził i do którego powrócił po wojennej zawierusze.

Feliks Rybicki zapisał się bardzo bogatą twórczością skierowaną do dzieci, zarówno jako autor muzyki do słuchowisk, jak i szeregu piosenek, ale również twórczości pedagogicznej. W 1952 roku otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzenie: Andrzej Sułek i Jakub Kukla

Goście: Barbara Kalabińska (córka Feliksa Rybickiego), Magdalena Wór (śpiewaczka operowa), Martin Labazevitch (pianista), Michał Pieńkowski (filmograf z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego), Monika Strugała (menadżerka kultury)

Data emisji: 16.11.2024

Godz. emisji: 15.00

zch/pg

Czytaj także

Cmentarze i groby. Co mogą o nas powiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2024 19:38
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy szczególnie pochylamy się nad tymi, którzy już od nas odeszli. Odwiedzając cmentarze, możemy zobaczyć przeszłość i podjąć nad nią refleksję. To właśnie m.in. wartość historyczna stała za rozpoczęciem kwest na renowację zabytkowych pomników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz Jamboree - festiwal, na którym bywali wszyscy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2024 18:24
Jazz Jamboree to jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Europie. Pierwszy odbył się w warszawskiej Stodole w 1958 roku pod nazwą Jazz 1958. Przez blisko sześćdziesiąt lat gościł prawie wszystkich najwybitniejszych muzyków jazzowych z całego świata. Był nie tylko miejscem wspaniałych koncertów, ale pełnił też rolę środowiskotwórczą.
rozwiń zwiń