Tętniące życiem miejsce ze wspaniałą historią. Dwójka w Łańcucie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2025 17:00
- Czas płynie tu inaczej, wolniej. To miejsce, które inspiruje, gdzie zapomina się o troskach, a widzi się to, co jest piękne. Przede wszystkim sztukę, w różnych odsłonach i w każdym możliwym wydaniu - mówił w audycji "Dwójka na miejscu" doktor Piotr Szopa, dyrektor Muzeum Zamku w Łańcucie.
Monika Zająć i Aldona Łaniewska- Wołłk w Łańcucie
Monika Zająć i Aldona Łaniewska- Wołłk w ŁańcucieFoto: Aleksandra Łapkiewicz/PR2

>>> Wejdź na podcasty.polskieradio.pl i posłuchaj audycji

Na naszej wakacyjnej trasie nie mogło zabraknąć jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w PolsceZamek w Łańcucie to miejsce, które - zwłaszcza latem - tętni życiem, ale przede wszystkim jest świadkiem niezwykłej historii. Nierozerwalnie łączy się ona z dwoma magnackimi rodami: Lubomirskich i Potockich. Zamek stał się sławny dzięki nim obu, szczególnie za sprawą Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, która nadała mu obecny, imponujący wygląd.

Łańcut - od potężnej fortecy do okazałej rezydencji

- Budowniczym zamku był Stanisław Lubomirski. Jego budowa rozpoczęła się w 1629 roku i trwała kilkanaście lat. Oryginalnie była to potężna forteca, w zasadzie nigdy nie zdobyta. Część fortyfikacji przetrwała zresztą do naszych czasów. Ostatnia wielka przebudowa zamku miała miejsce na przełomie XIX i XX wieku, gdy jego neogotyckie oblicze zmieniono na ten francuski kostium, który widzimy do dziś. Łańcut stał się wówczas jedną z najprzedniejszych rezydencji Europy, bardzo nowoczesną, wyposażoną w bieżącą wodę i ogrzewanie. W dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonowała tutaj winda - opowiadał dr Piotr Szopa.

Kursy Muzyczne im. Z. Brzewskiego, czyli co słychać w zamku

W audycji zajrzeliśmy do pałacowych wnętrz, rozmawialiśmy o arystokratycznych rodach, które Łańcutem zarządzały, o jedynym zachowanym magnackim teatrze. Wybraliśmy się też do historycznego parku i ogrodu, a także do wozowni. Opowiadaliśmy również o starym zamku, ukazaliśmy wielokulturowe dziedzictwo Łańcuta i okolic oraz odwiedzimy synagogę i wystawę sztuki cerkiewnej. Na koniec sprawdziliśmy, jak przebiegają tegoroczne Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzewskiego. O szczegółach opowiedzieli nam skrzypek Janusz Wawrowski i jego uczniowie.

Czytaj także:

Naszymi gośćmi byli ponadto:

  • dr Aldona Cholewianka-Kruszyńska, kierownik Działu Pojazdów Konnych Muzeum Zamku w Łańcucie,
  • Monika Jagustyn-Tokarz kustosz z Działu Edukacji Muzealnej,
  • Dorota Błoniarz, przewodniczka muzealna,
  • Jarosław Giemza, kierownik Sztuki Cerkiewnej,
  • Mirosław Kedzior, kustosz synagogi w Łańcucie,
  • Wiesław Koza, kierownik Działu Zespołów Parkowych.

*** 

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzenie: Monika Zając i Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 12.07.2025

Godz. emisji: 15.00

pg

Czytaj także

Nowe oblicze Zamku w Łańcucie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 12:00
Od roku trwają tam prace remontowo-konserwatorskie. Na ich temat Jolanta Danak rozmawiała z dyrektorem muzeum Witem Karolem Wojtowiczem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urokliwa i śmierdząca. W ogrodzie łańcuckiego zamku zakwitła smocza lilia

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 13:32
Smocza lilia po raz pierwszy zakwitła w ogrodzie Zamku w Łańcucie. Zapachem nie przypomina jednak tradycyjnej rośliny, wydziela bowiem woń zgniłego mięsa.
rozwiń zwiń