Podczas wojny uruchomił sygnał Warszawy II. Później stał się ikoną kabaretu. Wspomnienie Jerzego Wasowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2024 16:15
Dżentelmen, samouk, radiowiec i geniusz. Przed wojną pracował jako inżynier Polskiego Radia. To właśnie on był odpowiedzialny za uruchomianie sygnału nadawczego Warszawa II. W czasach powojennych stał się ikoną polskiego kabaretu, rozśmieszając i bawiąc do łez całe pokolenia. Jaki był Jerzy Wasowski? 
Oprócz komponowania Jerzy Wasowski zajmował się też realizacją dźwięku, był aktorem, majsterkował, prowadził domową introligatornię i kleił modele. Jaki był jeden ze Starszych Panów?
Oprócz komponowania Jerzy Wasowski zajmował się też realizacją dźwięku, był aktorem, majsterkował, prowadził domową introligatornię i kleił modele. Jaki był jeden ze "Starszych Panów"?Foto: Henryk Rosiak/PAP

- Kulminacją stylu bycia Jerzego Wasowskiego było pokazywanie się na plażach - wspominał w Polskim Radiu Grzegorz Wasowski. - On również na piasku rezydował w garniturze, gdzieś tam pod drzewkiem - miał letnią wersję garnituru, nieco lżejszą - ale zawsze w garniturze i pod krawatem - dodał. Bohaterem audycji z cyklu "Dwójka na miejscu" był Jerzy Wasowski.

Posłuchaj
18:41 _PR2 (mp3) 2024_10_05-15-06-16.mp3 Monika i Grzegorz Wasowscy - strażnicy pamięci o Jerzym Wasowskim cz. 1 (Dwójka na miejscu)

 

09:29 _PR2 (mp3) 2024_10_05-15-27-19.mp3 Monika i Grzegorz Wasowscy - strażnicy pamięci o Jerzym Wasowskim cz. 2 (Dwójka na miejscu)

 

Nie tylko starszy pan...

Pianista, piosenkarz, autor tekstów, satyryk, reżyser, aktor teatralny, radiowy, telewizyjny i filmowy. Znany jako Starszy Pan z telewizyjnego cyklu "Kabaret Starszych Panów", związany był również mocno z Polskim Radiem. Początkowo jednak wcale w nim nie występował. 

Czytaj także:

Posłuchaj
06:54 _PR2 (mp3) 2024_10_05-15-42-35.mp3 Opowieść o Jerzym Wasowskim (Dwójka na miejscu)

 

Po pierwsze inżynier

Jeszcze przed wojną podjął pracę w Polskim Radiu. W pierwszych dniach września 1939, po zniszczeniu stacji nadawczej Polskiego Radia w Raszynie, uruchomił sygnał Warszawy II na mokotowskich fortach. Pozwoliło to nadawać rozgłośni aż do 30 września 1939 roku. Po latach wspominał, że "nigdy potem nie miał już takiego poczucia użyteczności społecznej".

>>> "To, co najpiękniejsze..." - "Damy Starszych Panów". Kolejny koncert cyklu Polskiego Radia <<<

Posłuchaj
19:54 _PR2 (mp3) 2024_10_05-15-53-19.mp3 Bogdan Hołownia o Jerzym Wasowskim (Dwójka na miejscu)

 

Inżynier-artysta

Jerzy Wasowski był samoukiem. Wraz z Jeremim Przyborą stworzył w 1949 roku radiowy teatrzyk "Eterek"Muzykę tworzył do gotowych tekstów. - Całe zadanie polega na tym, żeby każdej sylabie przyporządkować jakiś dźwięk. Ja staram się każdej sylabie przyporządkować coraz to inny dźwięk, żeby zachować rozmaitość. Raz czarny klawisz, raz biały, raz bardziej na prawo, innym razem na lewo - tłumaczył Jerzy Wasowski w jednej z archiwalnych rozmów w Polskim Radiu. 

- On właściwie komponował w głowie, coś tam sobie zapisywał, co jakiś czas tylko wstawał i sprawdzał, czy mu się zgadza - mówił o Jerzym Wasowskim jego syn Grzegorz. - Jak skomponował, nagrywał aktorom wersje demo. Grał i śpiewał, a artysta właściwie miał gotową interpretację, wystarczyło, że powtórzył - dodał.


Starsi Panowie dwaj

Największą popularność i rozpoznawalność przyniósł im jednak Kabaret Starszych Panów, nadawany w latach 1958-1966. Programy Kabaretu nadawano w Telewizji Polskiej, a w formie słuchowiska także na antenie Polskiego Radia. Do historii przeszły słynne piosenki, takie jak "Wesołe jest życie staruszka", "Tanie dranie" czy "Kaziu, zakochaj się". W Kabarecie występowali m.in.: Irena Kwiatkowska, Kalina Jędrusik, Krystyna Sienkiewicz, Wiesław Michnikowski, Bohdan Łazuka czy Bronisław Pawlik.

O Jerzym Wasowskim w 40. rocznicę jego śmieci w Dwójce opowiadali:

  • Monika Makowska-Wasowska i Grzegorz Wasowski z Fundacji Wasowskich,
  • Bogdan Hołownia - pianista jazzowy i prezes Rady Fundacji Wasowskich,
  • Roman Dziewoński - dziennikarz radiowy i muzyczny,
  • Grażyna Adamska z Archiwum Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzili: Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek

Data emisji: 5.10.2024

Godz. emisji: 15.00

PR Historia/zch/wmkor


Czytaj także

Jerzy Wasowski. Dżentelmen wielu talentów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2024 05:51
– Kulminacją stylu bycia Jerzego Wasowskiego było pokazywanie się na plażach – wspominał w Polskim Radiu Grzegorz Wasowski. – On również na piasku rezydował w garniturze, gdzieś tam pod drzewkiem. Miał letnią wersję garnituru, nieco lżejszą, ale zawsze w garniturze i pod krawatem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Wasowski - samouk, radiowiec, geniusz. Wspomnienie legendy Kabaretu Starszych Panów

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 10:58
Jerzy Wasowski - wybitny kompozytor, człowiek Polskiego Radia, osoba, która ceniła pracę w budynku przy ul. Myśliwieckiej, a do tego legenda Kabaretu Starszych Panów. To właśnie jego postaci poświęcona była audycja "W antrakcie". Zapraszamy do wysłuchania wspomnień i opowiadań o artyście.
rozwiń zwiń