Jarosław Iwaszkiewicz - meloman, kolekcjoner, przyjaciel muzyków i niedoszły kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2025 11:53
- Jego życie w pewien sposób zatoczyło koło. Iwaszkiewicz rozpoczął od marzeń o byciu kompozytorem, jego pierwsze artystyczne kroki miały charakter muzyczny. I właśnie tu, w umieralni, symbolicznie zamyka się to życie w otoczeniu biografii kompozytorów, książek muzycznych i płyt, wśród których na pierwszym miejscu jest jego krewny, Karol Szymanowski - mówił w Dwójce Maciej Koszewski z Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.
Pianista Artur Rubinstein z żoną i dwójką dzieci w 1958 roku gościli u Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w ich majątku Stawisko.
Pianista Artur Rubinstein z żoną i dwójką dzieci w 1958 roku gościli u Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w ich majątku Stawisko.Foto: Jan Kosidowski/PAP

Muzyka to zadziwiająca towarzyszka naszych dni na Ziemi - wierna, nieodstępna i zawsze tak piękna - mówi Edward Szyller, jeden z bohaterów "Sławy i chwały" Jarosława Iwaszkiewicza.


Posłuchaj
116:52 2025_04_05 15_00_11_PR2_Dwojka_na_miejscu.mp3 Muzyka w życiu i twórczości Jarosława Iwaszkiewicza (Dwójka na miejscu) 

Śladami Jarosława Iwaszkiewicza po Stawisku

W audycji "Dwójka na miejscu" opowiadaliśmy o muzycznych tropach w jego życiu i twórczości. Wizytę w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku rozpoczęliśmy od pokoju, w którym poeta spędził ostatnie miesiące swojego życia. W pomieszczeniu nadal znajduje się muzyczny księgozbiór i płytoteka, które Iwaszkiewicz wziął ze sobą na czas pobytu.

Anna i Jarosław zamieszkali w Stawisku w 1928 roku. Od samego początku ich dom pełnił funkcję kulturo- i opiniotwórczą. - Był to dom otwarty dla artystów z dziedziny muzyki, literatury czy malarstwa. Dom, w którym można było wymieniać się poglądami i zapoznawać się z dziełami dopiero co stworzonymi. Odbywały się wieczory autorskie pisarzy, koncerty muzyczne. Jeżeli zebrane tu elitarne grono stwierdziło, że coś jest wartościowe lub wartościowe nie jest, to potem ta opinia szła dalej - tłumaczył Robert Papieski z Muzeum Iwaszkiewiczów.

Szymanowski krytyczny wobec kuzyna

Bohater audycji miał w swoim dorobku próby kompozytorskie, do których z rezerwą odnosił się jego kuzyn i wieloletni mentor oraz przyjaciel Karol Szymanowski. Choć zniechęcony tymi opiniami Iwaszkiewicz porzucił pisanie muzyki, nie przestał jej opisywać i czerpać z niej inspiracji.

Czytaj także:

Wspólnie ze zgromadzonymi w muzealnej bibliotece gośćmi rozmawialiśmy o relacji tego twórcy z muzyką i muzykami. Przypomnieliśmy również postać teścia pisarza, Stanisława Wilhelma Lilpopa, który wybudował Stawisko i walnie przyczynił się do powstania Podkowy Leśnej jako realizacji idei miasta ogrodu. W Stawisku właśnie otwiera się wystawa poświęcona jego biografii...

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzenie: Dorota Gacek Andrzej Sułek

Goście: Agata Charuba-Chadryś (współautorka wystawy "Stanisław Wilhelm Lilpop. Między pasją a rozpaczą"), dr Danuta Gwizdalanka (muzykolożka), Barbara Walicka (autorka książki "Podkowa i stare koronki"), Robert Papieski (tłumacz, krytyk literacki i eseista, edytor i znawca twórczości Jarosława Iwaszkiewicza), Maciej Koszewski (historyk literatury, literaturoznawca, nauczyciel, animator kultury i poeta), dr Radosław Romaniuk (literaturoznawca, eseista, edytor), Piotr Mysłakowski (badacz genealogii Fryderyka Chopina)

Data emisji: 5.04.2025

Godz. emisji: 15.00

pg/kor

Czytaj także

Jarosław Iwaszkiewicz w 45. rocznicę śmierci. Związki poety z najbliższymi

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2025 12:05
"Gdy umrę, nie płacz. Usnę syty życia, /które jest wielkie, trudne i burzliwe" – pisał w wierszu "Do żony" Jarosław Iwaszkiewicz. Anna Iwaszkiewiczowa zmarła 23 grudnia 1979 roku. Poeta odszedł dwa miesiące później – 2 marca 1980 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emocje, intuicja oraz ulotne wrażenia. Listy Jarosława Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2025 15:02
Jarosław Iwaszkiewicz był autorem dramatów: "Maskarada" czy "Wesele pana Balzaca". W bogatym dorobku znalazły się również monografie Fryderyka Chopina i Jana Sebastiana Bacha, studia o Karolu Szymanowskim oraz prace o literaturze skandynawskiej. Jego twórczość przekładowa obejmuje między innymi pisarzy francuskich - Rimbauda, Claudela, Gide'a, Giraudox, a także Szekspira, Tołstoja i Czechowa oraz Andersena i Kierkegaarda.
rozwiń zwiń