Czy do koronacji Bolesława Chrobrego mogło dojść szybciej niż w roku 1025?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2025 10:01
- Być może, gdyby nie rychła śmierć Ottona II po zjeździe gnieźnieńskim, do koronacji doszłoby wkrótce po roku 1000. Możemy posłużyć się przykładem węgierskim - Stefan I otrzymał koronę królewską w tym samym czasie. Po śmierci Ottona III w 1002 roku stosunki Bolesława Chrobrego z cesarstwem wchodzą w okres dynamicznego i ciężkiego kryzysu, prowadzącego do wieloletniej wojny - mówił w Dwójce historyk prof. Jerzy Pysiak.
Portret Bolesława Chrobrego w koronie pędzla Jana Bogumiła Jacobiego (który stworzył kopię obrazu Bacciarellego); w tle schematyczny obraz denara Chrobrego
Portret Bolesława Chrobrego w koronie pędzla Jana Bogumiła Jacobiego (który stworzył kopię obrazu Bacciarellego); w tle schematyczny obraz denara ChrobregoFoto: Polskie Radio/grafika na podstawie zasobów domeny publicznej (Wikimedia)

W sobotę 26 kwietnia, w dniu tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, audycja "Dwójka na miejscu" gościła w Gnieźnie, czyli miejscu, gdzie zawiązywała się polska państwowość.

Gniezno - tu działa się historia

Z koronacją Chrobrego wiąże się męczeńska śmierć św. Wojciecha, którego ciało piastowski władca wykupił i sprowadził do Gniezna. - Z pewnością przyświecała mu świadomość tego, że Gniezno nie ma jeszcze swojego świętego, a jest on potrzebny do koronacji. Dopiero w momencie, gdy Bolesław Chrobry wykupił ciało św. Wojciecha i sprowadził je do Gniezna, stworzył możliwość utworzenia pierwszej na ziemiach polskich metropolii. Ustanowiony przez papieża został pierwszy stały arcybiskup, który mógł koronować Chrobrego - tłumaczył Bartosz Przybyła, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

Czytaj także:

Rozmowy na dziedzińcu Muzeum Początków Państwa Polskiego krążyły wokół koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 roku, zarówno z perspektywy historycznych źródeł, jak i artystycznych fantazji na ten temat. Opowiadaliśmy również o bohaterze programu ikonograficznego Drzwi Gnieźnieńskich - męczenniku św. Wojciechu - i roli, jaką pełniły jego relikwie w polityce zagranicznej młodej dynastii Piastów. Wreszcie zastanawialiśmy się, dlaczego średniowiecze kojarzy się nam często z czymś widowiskowym.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzenie: Aldona Łaniewska-Wołłk i Karol Furtak

Goście: prof. Jerzy Pysiak (mediewista, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego), Barbara Nowicka-Cieślińska (przewodniczka z Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej), Bartosz Przybyła (dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie), Teresa Krysztofiak (archeolożka, kierownik Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu), dr Mariola Olejniczak (Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy), Marta Siłakowska (Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie), Michał Bogacki (dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie), prof. Krzysztof Skwierczyński (historyk mediewista, UW)

Data emisji: 26.04.2025

Godz. emisji: 15.00

pg/kor

Czytaj także

Święty Wojciech. Patron Polski zabity przez Prusów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2025 08:20
Biskup, męczennik, patron Kościoła katolickiego w Polsce zginął w Prusach zamordowany przez pogan podczas wyprawy misyjnej. Dziś przypada uroczystość liturgiczna Świętego Wojciecha. Obok Matki Bożej Królowej Polski i Świętego Stanisława, Święty Wojciech jest głównym patronem naszego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nazwę »Polska« zapewne wymyślili Piastowie". Historyk o państwie Chrobrego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 09:15
- W czasach pierwszych Piastów doborowe wojsko było głównym narzędziem władcy i to dzięki swojej drużynie Chrobry przejął władzę wbrew woli ojca. Z kolei w procesie państwotwórczym ważną rolę odegrał Kościół, a biskupi w pewnym sensie współrządzili krajem. Generalnie jednak niewiele wiemy o systemie sprawowania władzy i społeczeństwie w Polsce Chrobrego - mówił w rozmowie z portalem Polskiego Radia historyk prof. Paweł Żmudzki.
rozwiń zwiń