Czy ten film coś udaje? Spór o "11 minut"
Jerzy Skolimowski należy do najwybitniejszych polskich reżyserów, znanych i cenionych także za granicą. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród - m.in. Złotego Niedźwiedzia za zrealizowany we Francji film "Start", nagrodę Jury w Cannes za "Wrzask", w Cannes także nagrodzono jego film "Fucha" za scenariusz, w Tokio - "Cztery noce z Anną", nagrodę specjalną jury za film "Essential killing" dostał w Wenecji.
Filmy z początku jego kariery - "Rysopis", "Walkower", "Bariera" i "Ręce do góry" miały na wskroś autorski charakter. Reżyser oparł je na własnych scenariuszach i sam - z wyjątkiem filmu "Bariera" - zagrał głównego bohatera. Młody człowiek Andrzej Leszczyc szedł pod prąd czasom tzw. małej stabilizacji, nie starał się "ustawić" za wszelką cenę w życiu, uciekał od dojrzałości, przywdziewał różne maski, szukał prawdy o sobie...
W audycji prof. Tadeusz Lubelski przypomniał zarówno ten początkowy okres twórczości Jerzego Skolimowskiego, zakończony zatrzymaniem przez cenzurę filmu "Ręce do góry" i emigracją reżysera, a także jego pracę za granicą ( m.in. "Fucha", "Start") oraz te filmy, które reżyser nakręcił po latach przerwy i powrocie do Polski.
***
Tytuł audycji: Rozmowy o kinie
Prowadzi: Anna Fuksiewicz
Gość: prof. Tadeusz Lubelski (krytyk filmowy, historyk, teoretyk kina)
Data emisji: 11.05.2018
Godzina emisji: 14.30
mko