Poznań '56 - serwis specjalny
Gość audycji przypomniał, że Wielkopolska była uważana przez komunistyczną władzę za region bogaty i oszczędny. - Tym, co odróżniało ją od reszty kraju była tradycja indywidualnego gospodarowania. W powojennej rzeczywistości wielkopolski gospodarz spadł więc do kategorii wroga władzy ludowej. Wielkopolska rolnicza miała zaś swoje rzemieślnicze i przemysłowe zaplecze. Komunizm uderzył w te dwa obszary równie mocno – stwierdził prof. Stanisław Jankowiak.
- Zakłady Cegielskiego był symbolem Wielkopolski, ale tak, jak wszystkie polskie fabryki w latach 50., podlegały negatywnym procesom wynikajacym z narzucania nierealistycznych planów produkcyjnych. Jego załogę stanowili jednak ludzie przyzwyczajeni do tego, że ciężko pracują, ale za tę pracę dostają dobre wynagrodzenie. W nowej rzeczywistości żaden z tych elementów nie był realizowany: źle zorganizowana, ciężka praca była coraz gorzej opłacana. To nie mogło sie dobrze skończyć - zauważył gość audycji.
Jaki był bezpośredni wybuchu protestów poznańskiego Czerwca? Jaką strategię rozwiązania konfliktu przyjęli komuniści? Dlaczego zdecydowali się na wycofanie z obietnic, gdy w Poznaniu trwały międzynarodowe targi? Czy bez rewolty w roku 1956 stalinizm w Polsce potrwałby dekadę dłużej? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wykorzystane zostały nagrania archiwalne, m.in. fragment reportażu Aleksandry Łapkiewicz.
***
Tytuł audycji: Rzeczypospolite
Prowadzi: prof. Antoni Dudek
Gość: prof. Stanisław Jankowiak (Uniwersytet Adama Mickiewicza)
Data emisji: 4.06.2018
Godzina emisji: 21.00
mko/bch