- "Historia mówi przez pokolenia" - pod takim hasłem odbędzie się kongres organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej.
- To pierwsze takie wydarzenie oferujące pasjonatom naszych dziejów debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji.
- W tym wydaniu audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy z organizatorami Kongresu Pamięci Narodowej, który odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.
Prezentacja dorobku Instytutu Pamięci Narodowej
O idei Kongresu Pamięci Narodowej i szczegółach trzydniowego wydarzenia na PGE Narodowym w Warszawie rozmawialiśmy w audycji z Magdaleną Hajduk - dyrektor Biura Nowych Technologii IPN, Adamem Hlebowiczem - dyrektorem Biura Edukacji Narodowej IPN oraz dr. Rafałem Leśkiewiczem - dyrektorem Biura Prasowego IPN. - To pierwsze wydarzenie o takiej skali i randze, pokażemy cały dorobek Instytutu Pamięci Narodowej, który powstawał od roku 2000, czyli od początku jego funkcjonowania. Mamy sporo osiągnięć w zakresie upamiętnień, poszukiwań ofiar komunistycznego terroru - mówił w Dwójce Rafał Leśkiewicz.
Niezwykle istotna polityka historyczna
Adam Hlebowicz powiedział, że obraz edukacji historycznej jest dość skomplikowany. - Badania "Edukacja dla pamięci" z roku 2022 mają być narzędziem dla osób, dla których ważna jest przeszłość i tożsamość naszego państwa i narodu. Są tam obserwacje niepokojące, ale również optymistyczne. Te pierwsze to znajomość historii przez najmłodsze pokolenie, drugie to nowoczesne muzea, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Prowadzenie świadomej polityki historycznej przez państwo jest niezwykle istotne - podkreślił dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
29:27 2023_04_12 17_29_50_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Kongres Pamięci Narodowej - prezentacja historii w nowoczesny sposób (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Internet i gry komputerowe - doskonałe źródła wiedzy o historii
Magdalena Hajduk zaznaczyła, że ważnym źródłem wiedzy o historii dla młodego pokolenia jest internet, a także gry komputerowe. - To są osoby najmłodsze, takie, które urodziły się już w czasach powszechnego internetu lub miały z nim do czynienia jako nastolatkowie. Podczas kongresu w strefie nowych technologii będzie można skorzystać z projekcji "Gry szyfrów", która ma wielu fanów - mówiła.
Patronem medialnym kongresu jest Polskie Radio.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Paweł Siwek
Goście: Magdalena Hajduk (dyrektor Biura Nowych Technologii IPN), Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN), dr Rafał Leśkiewicz (dyrektor Biura Prasowego IPN)
Data emisji: 12.04.2023
Godzina emisji: 17.30
pg/mo