Polskie Radio Chopin
- Chopina za życia nigdy nie sportretowano grającego na fortepianie tak, żeby ten wizerunek potem rozpowszechniać. Inni pianiści, wszyscy wielcy wirtuozi XIX-wieczni, byli w ten sposób portretowani - zwrócił uwagę Maciej Janicki. Gość Dwójki wskazał jako ciekawostkę fakt, że kompozytor nigdy, w powszechnym obiegu, nie został sportretowany w sposób karykaturalny. Dlaczego tak się stało? W "Spotkaniach po zmroku" mówiliśmy także o tym, co muzyk sądził o swoich portretach, między innymi tym autorstwa Eugène'a Delacroix'a.
Od czasu do czasu na aukcjach pojawiają się wizerunki Fryderyka Chopina. W ubiegłym roku badaczy zaintrygowała informacja o odnalezieniu pewnego dagerotypu. Dotarła do niego Małgorzata Grąbczewska, historyk fotografii z Muzeum Historii Polski w Warszawie. - Zaskakujące jest to, że kompozytor przynajmniej dwukrotnie był dagerotypowany i o tym w ogóle nie wspomniał - stwierdziła ekspertka w rozmowie z Anną Skulską i opowiedziała o najnowszym odkryciu. Co przedstawia znaleziony niedawno dagerotyp? Co się okazało po przeprowadzeniu ekspertyzy? Posłuchaj nagrania audycji
***
Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Prowadzi: Anna Skulska
Goście: Małgorzata Grąbczewska (historyk fotografii z Muzeum Historii Polski w Warszawie) i Maciej Janicki (kurator Muzeum Fryderyka Chopina)
Data emisji: 22.02.2018
Godzina emisji: 21.30
kk/mko