W audycji z cyklu "Galeria wyobraźni" przyglądaliśmy się sztuce lat 80. ubiegłego wieku. - Granice tej dekady wyznaczyły wydarzenia polityczne: podpisanie porozumień w sierpniu 1980 roku i czerwcowe wybory 1989 roku, gdy w Polsce upadł komunizm. Wyraźnym wewnętrznym cięciem jest 13 grudnia 1981 roku, czyli wprowadzenie stanu wojennego - zauważyła prof. Maria Poprzęcka.
Po karnawale Solidarności nastał czas beznadziei, bojkotu oficjalnych instytucji artystycznych i rozkwitu drugiego obiegu. - Te lata cechuje niesłychanie silna presja polityczna, która odbija się w sztuce. Wyrazistym znakiem tamtego czasu, obok "solidarycy", jest powstały spontanicznie pomnik poległych stoczniowców wzniesiony niemalże bez udziału artystów przed bramą nr 2 prowadzącą do Stoczni Gdańskiej - stwierdziła prof. Poprzęcka.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji poświęconej sztuce, która trafiła do kościołów, odradzającej się tradycji salonów artystycznych i artystom, którzy szukając przestrzeni dla swojej twórczości, łączyli się w grupy.
***
Tytuł audycji: Galeria wyobraźni
Prowadziła: prof. Maria Poprzęcka
Data emisji: 4.11.2018
Godzina emisji: 11.00
mko