Szczegółowe badanie rozpoczęto, gdy stało się jasne, że niektóre grupy chorują na COVID-19 częściej niż inni. PHE sprawdziła tysiące istniejących kartotek medycznych i innych danych dotyczących wirusów, aby przyjrzeć się dysproporcjom w liczbie zgonów ze względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania, sytuację materialną, pochodzenie etniczne, istniejące wcześniej problemy zdrowotne lub choroby współistniejące.
Włochy: zniesiono niemal wszystkie ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią
Jak zaznaczono, nie jest możliwe połączenie wszystkich tych czynników razem, aby ocenić poziom ryzyka dla danej osoby, ale dane pokazują wyraźne nierówności. Ponadto nie wzięto pod uwagę wykonywanego zawodu ani otyłości, chociaż wiadomo, że oba te czynniki zwiększają ryzyko poważnego zachorowania na COVID-19 i mogą one wyjaśniać częstsze zachorowania wśród osób z mniejszości etnicznych.
W badaniu porównano liczbę wszystkich zgonów w okresie od 20 marca do 7 maja w poszczególnych grupach ze średnią zgonów w tym samym okresie dla ostatnich pięciu lat i na tej podstawie liczby dodatkowych zgonów wyliczono czynnik ryzyka.
Wiek i płeć wśród czynników ryzyka
W raporcie stwierdzono, że zdecydowanie największym czynnikiem ryzyka jest wiek. Osoby powyżej 80 lat i starsze są 70 razy bardziej narażone na śmierć niż osoby poniżej 40. roku życia.
Ważnym czynnikiem ryzyka jest płeć, bo mężczyźni w wieku produkcyjnym, u których zdiagnozowano COVID-19, są dwa razy bardziej narażeni na śmierć niż kobiety.
Również dwukrotnie wyższe jest ryzyko śmierci z powodu wirusa jest wśród osób mieszkających w najuboższych częściach Zjednoczonego Królestwa w porównaniu z najbogatszymi.
Brazylia: rekordowa liczba zgonów na COVID-19 w ciągu doby
Także niektóre zawody - np. ochroniarze, kierowcy taksówek lub autobusów oraz pracownicy budowlani i pracownicy opieki społecznej - są bardziej narażone na ryzyko.
We wszystkich powyższych kategoriach koronawirus powiększa już istniejące różnice, tzn. wśród osób starszych śmiertelność i tak jest wyższa niż wśród młodszych, a wśród osób z biedniejszych obszarów wyższa niż wśród tych z bogatszych, a koronawirus powoduje, że one jeszcze bardziej rosną. Wyjątkiem jest śmiertelność ze względu na pochodzenie etniczne, bo koronawirus odwraca istniejące trendy.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prawie 3 miliony zakażeń koronawirusem. WHO zaniepokojona sytuacją w obu Amerykach
W raporcie wykazano, że nie uwzględniając wpływu płci, wieku, ubóstwa i regionu, osoby o pochodzeniu bangladeskim są około dwukrotnie bardziej zagrożone śmiercią z powodu koronawirusa niż biali Brytyjczycy. Wśród osób pochodzenia chińskiego, hinduskiego, pakistańskiego, innego azjatyckiego, karaibskiego i innych czarnoskórych ryzyko śmierci było od 10 proc. do 50 proc. większe.pandemiazdrowie.
paw/