Od kilku już lat Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej przyznaje – w ramach programu FOCUS – subsydia na tworzenie zespołów naukowych w wybranej, corocznie określanej przez Fundację, dziedzinie badań. Niedawno wyłoniono laureatów Edycji 2009, której tematyką była: "Językowa kategoryzacja świata". Jednym z sześciu beneficjentów tego programu został gość naszej audycji, doktor Paweł Rutkowski z Wydziału Polonistyki UW, który od wielu już lat zajmuje się Polskim Językiem Migowym. Dzięki grantowi Fundacji jego zespół zamierza stworzyć korpus języka migowego, który będzie podstawą sporządzenia szczegółowego opisu najbardziej charakterystycznych aspektów gramatyki Polskiego Języka Migowego.
Dr Rutkowski przypomniał, że język migowy to odrębny system językowy, posiadający swoje znaki i swoją gramatykę.
Dr Paweł Rutkowski: język migowy to odrębny system językowy
Niewiele jednak łączy Polski System Migowy z językiem polskim. Bliżej mu już do... języka chińskiego.
Dr Paweł Rutkowski: Polski Język Migowy a polszczyzna
Polski Język Migowy należy do języków naturalnych, a nie stworzonych sztucznie przez człowieka. Powstaje tak jak języki foniczne, z potrzeby komunkacji. Okazuje się, że mogą go nawet wymyśleć nieświadome świadomości językowej dzieci...
Dr Paweł Rutkowski: o spontanicznym początku języka migowego w Nikaragui
Nie należy mylić popularnego Systemu Językowo-Migowego (zwanego miganym) z Polskim Językiem Migowym (choć system znaków jest częściowo zbieżny, ten pierwszy nie ma gramatyki, nie posługuje się też przestrzenią jako kategorią znaczącą).
Dr Paweł Rutkowski: System Językowo-Migowy a Polski Język Migowy
Poza tym w audycji m.in. o planach budowy Pracowni Lingwistyki Migowej, o korpusie Polskiego Języka Migowego, o lektoratach, na których można się nauczyć tego języka.
Prowadziła Katarzyna Kobylecka.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.