28:58 Dwójka Skarbiec nauki polskiej 19.05.2021.mp3 Przemoc i honor w nowożytnej wsi (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Dr Jaśmina Korczak-Siedlecka jest historykiem i zajmuje się dziejami społecznymi w epoce nowożytnej, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów niemieckojęzycznych.
Jej książka, oparta na księgach sądowych z XVI-XVII wieku, przedstawia wielowymiarowy obraz życia mieszkańców kilkunastu wsi Mierzei Wiślanej i okolic rzeki Szkarpawy. W życiu dawnej wsi przemoc była stałym elementem relacji międzyludzkich – rodzinnych, towarzyskich, zawodowych. Wachlarz zachowań agresywnych obejmował wyzwiska, plotki, groźby, pobicia. Interpretacja, dotąd ignorowanych w historiografii jako "mniejszej wagi", codziennych konfliktów między jednostkami jest kluczem do zrozumienia ówczesnej struktury społecznej i norm zachowania na nowożytnej wsi oraz tożsamości jej mieszkańców.
Społeczność wiejska na Mierzei Wiślanej należała do tzw. kultur honoru, gdzie honor jednostki był czynnikiem decydującym o jej tożsamości i przynależności do grupy. Autorka przygląda się sposobom i konsekwencjom utraty honoru, zadaje pytanie o społeczne funkcje zasad honorowych i o to, jak wpływały one na relacje międzyludzkie. Przedstawione wnioski opiera o analizę ponad 800 skarg, które mieszkańcy Mierzei Wiślanej i Szkarpawy wnosili do sądu w Sztutowie w latach 1578 - 1626.
***
Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Gość: dr Jaśmina Korczak-Siedlecka (historyk, autorka książki "Przemoc i honor w życiu społecznym wsi na Mierzei Wiślanej w XVI-XVII wieku")
Data emisji: 19.05.2021
Godzina emisji: 21.30