Nowatorskie studia nad chasydyzmem naukowca z Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 10:43
Prof. Marcin Wodziński z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego to jeden z tegorocznych laureatów Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Został doceniony za nowatorskie studia nad chasydyzmem wyjaśniające rolę kultury, polityki i geografii w kształtowaniu tożsamości religijnych i relacji międzyetnicznych.
Chasydyzm to żydowski ruch religijny, który powstał w XVIII w. na wschodnich terenach Rzeczypospolitej
Chasydyzm to żydowski ruch religijny, który powstał w XVIII w. na wschodnich terenach RzeczypospolitejFoto: Shutterstock AI

Znamy tegorocznych laureatów Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, uznawanej za najważniejsze wyróżnienie naukowe w naszym kraju. W 2024 roku Nagrodę FNP zdobyło czterech wybitnych uczonych – w czterech obszarach: nauk o życiu i o Ziemi, nauk chemicznych i o materiałach, nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich oraz nauk humanistycznych i społecznych.

W tej ostatniej kategorii Nagrodę FNP otrzymał prof. Marcin Wodziński z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego za nowatorskie studia nad chasydyzmem wyjaśniające rolę kultury, polityki i geografii w kształtowaniu tożsamości religijnych i relacji międzyetnicznych.

Profesor Wodziński jest wybitnym badaczem chasydyzmu – charyzmatycznego, żydowskiego ruchu religijnego, który powstał w XVIII wieku na wschodnich terenach Rzeczypospolitej, wzbudzając początkowo silną opozycję wewnątrz tradycyjnego judaizmu. Historycy zajmujący się chasydyzmem tradycyjnie traktowali go jako wyłącznie ruch religijny. Prof. Marcin Wodziński przełamał to stereotypowe podejście, pokazując chasydyzm jako ruch religijno-społeczny, w którym niezwykle ważne są także kwestie etniczne, polityczne, czy kulturowe. Zwrócił też uwagę na nieoczywiste związki między geografią a duchowością czy ekspansją terytorialną a polityką.

O swoich badaniach naukowiec z Wrocławia opowie w audycji.

***

Na "Skarbiec nauki polskiej" w środę (20.11) w godz. 22.30-23.00 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

pg

Czytaj także

Historia seksualności w powojennej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 14:18
Gościem kolejnej audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej" była dr Anna Dobrowolska z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatka Stypendium im. Barbary Skargi w ramach Programu START FNP zajmuje się historią seksualności w powojennej Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Barbara Skarga - wielka humanistka i fundatorka stypendium dla młodych badaczy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2024 22:00
W tym roku przypada 15. rocznica śmierci prof. Barbary Skargi. O przejmującym życiu tej wielkiej humanistki, jej dorobku filozoficznym, a także wieloletniej współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej mówiliśmy w audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej" (24.07).
rozwiń zwiń