Skarby dawnego Szczecina

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 19:00
Pierwszy "Skarbiec Nauki Polskiej" o nowej porze poświęcamy najnowszej monografii wczesnośredniowiecznego Szczecina.
Audio

Anonsujemy kolejny tom serii wydawniczej "Origines Polonorum". Po opracowaniach na temat średniowiecznego Lublina, Kołobrzegu, Przemyśla i Płocka - do rąk czytelników trafia monografia "Szczecin wczesnośredniowieczny - Nadodrzańskie centrum". Autorami tego opracowania są archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN : dr Anna Bogumiła Kowalska i Marek Dworaczyk, którzy podjęli się opracowania bogatego materiału archeologicznego pozyskanego w czasie wykopalisk w latach 50. i 60. XX w. Książka prezentuje  wyniki badań, które zostały przeprowadzone na terenie wczesnośredniowiecznego słowiańskiego podgrodzia  - na tzw. Rynku Warzywnym w Szczecinie. Ten rejon odgrywał niezmiernie ważną rolę gospodarczą do połowy XIII w, czyli do czasów uzyskania przez miasto lokacji  na prawie magdeburskim w 1243 r. Rozmowa z autorami daje wgląd w zarys historii Szczecina od najstarszego osiedla na Wzgórzu Zamkowym  w VIII w. po zmiany, jakie nastąpiły w wieku XIII.

/

Wieloletni program wydawniczy "Origines Polonorum" Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej ma na celu udostępnienie szerokiemu gronu badaczy materiału źródłowego będącego rezultatem przeprowadzonego przed kilku laty projektu badawczego KBN "Ziemie polskie na przełomie tysiącleci". Polegał on na opracowaniu i weryfikacji rozpoczętych w latach 40. i 50. XX w. prac wykopaliskowych. W efekcie przeprowadzonych wówczas interdyscyplinarnych badań powstało kilkanaście monograficznych opracowań, pozwalających na dokonanie nowoczesnej interpretacji genezy państwa polskiego. Ze względu na brak środków na ich publikację nie były one jednak dostępne do dalszych badań, dlatego w 2005 r. FNP zainicjowała powołanie serii prezentującej te materiały.

Na rozmowę o książce "Szczecin wczesnośredniowieczny - Nadodrzańskie centrum" zaprasza Katarzyna Kobylecka.

13 stycznia (piątek), godz. 14:30

Czytaj także

Antropologia filozoficzna Edwarda Abramowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:47
Pod takim tytułem ukazała się monografia pióra dr Anny Dziedzic, przedstaswiająca myśl wybitnego psychologa i socjologa końca XIX wieku na tle jego czasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawda w doktrynach prawa

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 17:14
Spotkanie z prof. Tomaszem Giaro, jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Fundacji Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń