Przez 5 lat Instytut będzie wspófinansować proces cyfryzacji.
"To ważna umowa pozwalająca na przyśpieszenie digitalizacji cennych materiałów dzwiękowych Polskiego Radia. Archiwum PR otrzyma bowiem dodatkowe, obok środków własnych, źródło finansowania procesów digitalizacji i opracowywania zbiorów. Dodatkowe źródło finansowania spowoduje, że będę mógł uruchomić więcej stanowisk, więcej osób będzie mogło pracować w tym samym czasie, w związku z tym tempo digitalizacji wzrośnie" - podkreśla Waldemar Listowski - dyrektor archiwum Polskiego Radia.
Michał Merczyński - dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego dodaje, że w ciągu najbliższych tygodni zostanie sporządzona lista najważniejszych audycji i potrzeb oraz ustalone zostaną warunki finansowe tej umowy.
Merczyński podkreśla, że najważniejsze jest, aby jak nawiększy zasób polskiej kultury audialnej został ocalony. "Wszelkie badania, które UNESCO prowadzi bardzo precyzyjnie, mówią, że jeśli w ciągu 20 najbliższych lat nie zdigitalizujemy i nie zachowamy w tej formie cyfrowej wszystkich zasobów, które są, to one się po prostu w pewnym momencie zdematerializują się, rozmagnesują, zniszczą" - tłumaczy Michał Merczyński.
Narodowy Instytut Audiowizualny będzie współfinansować procesy digitalizacyjne i rekonstrukcyjne dotyczące wspólnie wybranych obszarów tematycznych. Pierwszym obszarem będzie Studio Eksperymentalne PR. Zgłoszono również zainteresowanie nagraniami Warszawskiej Jesieni, Słuchowiskami Polskiego Radia i prozą czytaną na antenach. Dotyczy to w szczególności zbioru użyczonego czyli zbioru powstałego do końca 1993 roku. Początkowe szczegóły liczbowe będą znane po podpisaniu pierwszej umowy wykonawczej, co planowane jest na wrzesień br. Następne umowy będą sukcesywnie zawierane w kolejnych latach.
Archiwum Polskiego Radia dzisiaj posiada około 1/4 zdigitalizowanych zbiorów to jest około 900 tys. nagrań. Wspomniana współpraca pozwoli zwiększyć tempo powstawania zasobu cyfrowego w Polskiego Radia.
Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>
IAR/mch