Logika według Polaków

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 12:36
Spotkanie z prof. Romanem Murawskim – autorem książki "Filozofia matematyki i logiki w Polsce międzywojennej".
Audio

Złoty okres polskiej logiki i matematyki przypada na okres międzywojenny. Badacze działający wówczas głównie w trzech ośrodkach - lwowskim, warszawskim i krakowskim – stworzyli prace, które do dziś nie straciły na aktualności.

Skąd wziął się ten nagły wybuch twórczości? Jaką rolę odgrywali tu poprzednicy? Na ile ważne było ówczesne wykształcenie, na ile zaś rozwiązania instytucjonalne? Jaki związek miała z tą twórczością filozofia?

W "Skarbcu Nauki Polskiej" rozmawialiśmy z prof. Romanem Murawskim – autorem książki "Filozofia matematyki i logiki w Polsce międzywojennej".

Audycję przygotował Michał Nowak.



Zobacz więcej na temat: filozofia POLSKA
Czytaj także

Niepokojący Franz Kafka

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 17:00
Trudna – tak w sensie odczytania sensów, jak i odkrywanych idei – twórczość pisarza z Pragi stała się wyzwaniem dla współczesnych filozofów. W 90. rocznicę śmierci Franza Kafki przypominamy Dwójkową rozmowę o tym, jak czytać jego dzieła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamach na premiera jako ojcobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 08:09
8 maja 1984 roku młody kapral kanadyjskiej armii wtargnął do gmachu Zgromadzenia Narodowego Quebecu z zamiarem zabicia członków rządu. Denis Lortie biegał po korytarzach, strzelając do napotkanych ludzi, aż dotarł do sali, w której gromadzili się posłowie.
rozwiń zwiń