Prawykonanie miało miejsce 16 lutego 1848 w paryskim salonie Camille'a Pleyela, właściciela firmy wytwarzającej wysokiej jakości fortepiany. Brali w nim udział Chopin oraz Franchomme.
Utwór ten wymaga od wykonawców dużej sprawności technicznej, głównie ze względu na skomplikowaną polifonię. Pewne wyjątkowo skomplikowane miejsca w utworze zostały pominięte podczas jego prawykonania.
Sonata jest jednym z niewielu utworów kameralnych stworzonych przez kompozytora. Dzieło to zainspirowało Fryderyka Chopina do rozbudowy swojej twórczości kameralnej, czego efektem była m.in. nigdy nieukończona sonata na skrzypce i fortepian.
Podczas audycji słuchaliśmy pierwszej części Sonaty w nagraniach historycznych.
Zobacz galerię >>>
***
"Płytowy Trybunał Dwójki, czyli kto słucha, nie błądzi" to audycja, w której z zaproponowanych nagrań wyłaniamy to jedno, według nas najlepsze, najdoskonalsze. Tym razem wybierze je jury w składzie: Marek Bracha, Marcin Zdunik i Kacper Miklaszewski.
Podczas kolejnych rund eliminujemy poszczególne nagrania i dopiero wtedy odsłaniamy karty... O tym, kto wygrywa, dowiadujemy się na samym końcu audycji.
119:32 2022_03_19 17_00_37_PR2_Plytowy_trybunal_dwójki.mp3 "Sonata wiolonczelowa g-moll" Fryderyka Chopina (Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki)
***
Tytuł audycji: Płytowy Trybunał Dwójki, czyli kto słucha, nie błądzi
Prowadził: Jacek Hawryluk
Data emisji: 19.03.2022
Godzina emisji: 17.00