I Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 13:57
40 wydarzeń. 6 krajów. 1 miasto. Premierowa odsłona festiwalu, pod patronatem radowej Dwójki, odbędzie się w Rzeszowie w dniach 25–31 sierpnia.
Logo festiwalu
Logo festiwaluFoto: materiały prom./Flickr

Festiwal TRANS/MISJE został powołany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz zagranicznych partnerów: Państwowy Teatr w Koszycach, Narodowy Teatr Morawsko-Śląski w Ostrawie, Teatr im. Mihála Csokonaiego w Debreczynie, Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie, Teatr Królewski w Trokach oraz Muzeum-Zamek w Łańcucie w roli partnera honorowego w celu budowania wspólnej przestrzeni dla wymiany idei i wartości. Tytuł pierwszej edycji brzmi: "1918. Koniec i początek".

Głównym założeniem programowym TRANS/MISJI jest interdyscyplinarność w sferze sztuki (teatr, opera, muzyka, film, malarstwo, fotografia, performance, nowe media itd.). Partnerów projektu łączy graniczne położenie, które sprzyja wzajemnemu przenikaniu kultur. Wynika z tego odmienna od centrystycznej perspektywa patrzenia na rzeczywistość. Jej fundamentem jest regionalna wspólnota i wyjątkowa tożsamość pogranicza.

Festiwal będzie miał charakter imprezy cyklicznej, na stałe wpisanej w kalendarz współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Ukrainy i Litwy. Kolejne edycje będą odbywały się naprzemiennie u partnerów-organizatorów. W ten sposób uczestnicy projektu kolejno będą przejmowali rolę gospodarza imprezy, kreując jego ideę i zawartość programową.

Pierwsza edycja Festiwalu jest organizowana w Rzeszowie i w Łańcucie w dniach 25–31 sierpnia tego roku. Rok 2018 jest rokiem znaczącym dla państw Europy Środkowej i Wschodniej. To setna rocznica ustanowienia nowego porządku. Stąd też pierwsza edycja Festiwalu opatrzona jest hasłem "1918. Koniec i początek".

***

materiały prom./pg

Zobacz więcej na temat: Rzeszów
Czytaj także

Franciszka Kotuli nagrania z nieistniejących wsi

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 14:45
- Dzięki niemu mamy dużą kolekcję nagrań z regionu tarnobrzeskiego, ten folklor jest nie do odtworzenia - mówiła o wybitnym etnografie Emilia Jakubiec-Lis z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.
rozwiń zwiń