I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 16:08
W dniach 2-14 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie o tytuł najlepszego wykonawcy muzyki Chopina na instrumentach dawnych zmierzy się ze sobą 30 pianistów.
Plakat zapowiadający I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych
Plakat zapowiadający I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach HistorycznychFoto: materiały prasowe

Nurt wykonawstwa historycznego, który w ciągu ostatniego półwiecza przezywa swój prawdziwy rozkwit, w wieku XX koncentrował się na muzyce powstałej w okresie od Średniowiecza do XVIII wieku, sporadycznie sięgając po późniejszy repertuar. W tym kontekście przywrócenie autentyczności brzmienia muzyce Fryderyka Chopina i kompozytorów jemu współczesnych, jest szczególnie ważne. Zbliżenie do oryginalnej barwy i mechaniki instrumentów, jakimi dysponował kompozytor, pozwala uchwycić niepowtarzalna specyfikę muzyki Chopina, z jej unikatową artykulacją i harmoniką, w dużej mierze zatracaną w interpretacjach na instrumentach współczesnych.

Krokiem milowym w przywracaniu autentycznego brzmienia dzieł Chopina i jemu współczesnych polskich kompozytorów będzie organizacja przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Radiem, bezprecedensowego na skalę światową Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych.

Uczestnikami Konkursu są pianiści z całego świata w wieku od 18 do 35 lat. Jury Konkursu tworzą znakomici przedstawiciele świata muzycznego, których działalność artystyczna i zawodowa sytuuje w kręgu najwybitniejszych specjalistów z zakresu wykonawstwa historycznego.

Harmonogram Konkursu przewiduje trzy etapy: pierwszy i drugi to recitale solowe, których

repertuar – oprócz dzieł Chopina – będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku. W trzecim etapie sześciu finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie doskonale znana polskiej publiczności legendarna Orkiestra XVIII Wieku.

Uczestniczący w konkursie pianiści będą mieli do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji NIFC (Erard z 1838, 1849 i 1858, Pleyel z 1846 i 1854, oraz Broadwood z 1843), oryginały i kopie instrumentów z epoki, sprowadzone przez restauratorów i kolekcjonerów europejskich. Dla laureatów przewidziane są – poza nagrodami pieniężnymi – propozycje prestiżowych koncertów z Orkiestrą XVIII Wieku oraz projekty fonograficzne.

Jednym z głównych założeń programowych Konkursu jest popularyzacja wykonawstwa na instrumentach z epoki. Szczególnie ważna zatem będzie realizacja – wzorem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – wysokiej jakości przekazu audiowizualnego przez Telewizję Polską. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina stworzy również platformę multimedialna, odpowiadającą potrzebom melomanów na całym świecie.

materiały prasowe/bch