Światowa prapremiera opery "Człowiek z Manufaktury"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 14:33
2 lutego 2019 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi odbędzie się światowa prapremiera opery "Człowiek z Manufaktury" Rafała Janiaka.
Plakat opery Człowiek z Manufaktury, projekt: Andrzej Pągowski
Plakat opery "Człowiek z Manufaktury", projekt: Andrzej PągowskiFoto: mat. pras.

Rafał Janiak to laureat Grand Prix i Nagrody Publiczności Operowej w międzynarodowym konkursie kompozytorskim ogłoszonym przez TWŁ oraz Manufakturę i rozstrzygniętym przez jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego. Urodzony w 1986 roku Rafał janiak jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, laureatem wielu nagród, twórcą kilkudziesięciu utworów, utrwalonych i wydanych na płytach oraz wielokrotnie emitowanych na antenie Polskiego Radia. Autorką libretta jest znana dramatopisarka Małgorzata Sikorska-Miszczuk, której utwory zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Stworzyła również libretto do opery „Czarodziejska góra” Pawła Mykietyna i scenariusz do eksperymentalnego filmu Borysa Lankosza „Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna” z Agatą Buzek i Łukaszem Simlatem. Europejska premiera filmu z udziałem autorki odbyła się w Paryżu 11 stycznia 2019 roku. Sikorska-Miszczuk jest laureatką m.in. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jej utwory są wystawiane w Polsce i za granicą; autorka współpracuje jako dramaturg z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie.

„Człowiek z Manufaktury” to opowieść sięgająca do burzliwych wydarzeń w dziejach wielokulturowej łódzkiej metropolii. Pierwszy akt przedstawia epizody z życia XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny oraz sięga do ważnego wydarzenia, jakim był strajk powszechny robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. bunt łódzki). Akcja II aktu toczy się około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego "Poltex" po upadku PRL-u, proces związany z likwidacją fabryki i wizję przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako łódzka Manufaktura. Tło historyczno-polityczno-ekonomiczne jest jednak pretekstem do opowieści o: losach mieszkańców Łodzi i metafizycznych doznaniach człowieka w obliczu śmierci, ponadczasowej walce dobra ze złem. W zrewitalizowanej przestrzeni postindustrialnej, na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze zostanie zaprezentowana premiera wersji plenerowej megawidowiska "Człowiek z Manufaktury" 18 maja 2019 roku.

AUTORZY:
Kompozytor: Rafał Janiak
Autor libretta: Małgorzata Sikorska-Miszczuk


REALIZATORZY:
Kierownictwo muzyczne: Rafał Janiak
Reżyseria: Waldemar Zawodziński
Choreografia: Janina Niesobska
Scenografia, światło: Waldemar Zawodziński
Współpraca scenograficzna: Katarzyna Zbłowska
Projekcje: Krzysztof Niemczycki, Krzysztof Korwin-Piotrowski
Animacja 3D: Fundacja Lux Pro Monumentis
Kostiumy: Maria Balcerek
Asystenci reżysera: Adam Grabarczyk, Krzysztof Korwin-Piotrowski
Asystenci dyrygenta: Michał Kocimski, Marta Kosielska
Przygotowanie chóru: Maciej Salski
Inspicjenci: Zbigniew Pawełczyk, Andrzej Kowalik
Koordynator projektu: Krzysztof Korwin-Piotrowski


OBSADA:
Poznański / Dyrektor: Stanisław Kierner, Przemysław Rezner
Zofia: Agnieszka Makówka, Małgorzata Walewska
Przybysz / Prokurator: Michał Barczak, Wojciech Pszoniak
Koń-marynarz: Jan Jakub Monowid, Michał Sławecki
Baron de Hirsch / Wizjoner: Grzegorz Szostak, Robert Ulatowski
Lekarz: Rafał Pikała, Arkadiusz Jakus
Córka / Robotnica: Aleksandra Borkiewicz, Aldona Orzeł-Sztabińska
Syn: Przemysław Cierzniewski, Adam Józef Węgliński


Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Rafała Janiaka.


materiały prasowe

Zobacz więcej na temat: premiera opera