W ramach cyklu comiesięcznych koncertów odbywających się w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica, gdzie w sąsiedztwie w latach 1828-1830 mieszkał młody Moniuszko, usłyszymy pieśni ze Śpiewników domowych, utwory kameralne oraz ich opracowania.
Pomysłodawczyni projektu – Jolanta Pszczółkowska-Pawlik - pianistka, kameralistka, producentka płyt, w tym także nagrodzonej Grammy - "Night in Calisia", kierująca firmą wydawniczą "Pawlik Relations" ma na swoim koncie dwie płyty z serii "Moniuszko – Pieśni" vol. 1 – 2014 oraz vol. 2 – 2016. W roku 2018 nagrała po raz pierwszy w historii polskiej fonografii wszystkie ballady Moniuszki, które są tematem jej pracy doktorskiej.
Festiwal "Moniuszko na Trakcie Królewskim" Jolanta Pawlik zamierza inaugurować koncertem promującym wydanie kolejnej płyty z cyklu "Moniuszko-Pieśni" vol. 3. Założeniem tego cyklu wydawniczego i koncertowego jest udział wybitnych śpiewaków reprezentujących młode pokolenie – poniżej 30. życia, ukazujące inne spojrzenie na estetykę wykonywania pieśni Moniuszki, a co za tym idzie, niezwykłe zjawisko zmiany pokoleniowej, jak również prezentację nowych nagrań nieznanych pieśni Moniuszki i ich popularyzacja.
Tematem przewodnim jednego z koncertów festiwalu będą jazzowe aranżacje pieśni i arii Moniuszki w wykonaniu zdobywcy nagrody Grammy – Włodka Pawlika i jego Trio z premierowej płyty "Pawlik/Moniuszko-Polish jazz" 2019. Planowana jest dokumentacja audiowizualna koncertów. Nagrania udostępnione zostaną w internecie za pośrednictwem kanału YouTube dedykowanemu pieśniom romantycznym, co pozwoli na ukazanie dzieł w kontekście innych twórców XIX-wiecznych. Promocja zadania za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz reklam w mediach publicznych pozwoli na dotarcie do szerokiego grona odbiorców.
Założeniem powstania Festiwalu "Moniuszko na Trakcie Królewskim" jest ukazanie twórczości kompozytora jako żywej tkanki wciąż obecnej w kulturze, stanowiącej źródło inspiracji dla współczesnych twórców oraz młodych adeptów sztuki. Celem projektu jest włączenie do powszechnego obiegu i repertuaru sal koncertowych w Polsce i na świecie mało znanych dzieł Stanisława Moniuszki, również w nietypowych i atrakcyjnych w formie aranżacjach jazzowych.
Do udziału w koncertach zaproszeni zostali światowej sławy artyści scen polskich - Izabela Kłosińska, Adam Kruszewski, Ewa Biegas, Grzegorz Biegas, Włodek Pawlik Trio, artyści zagraniczni oraz młodzi wykonawcy.
***
materiały pras.