W ciągu ostatnich kilkunastu lat w Gruzji rozpoczęło się odrodzenie sztuki animacji – wzrosło zainteresowanie nowymi technikami animacyjnymi, zaczęły powstawać małe niezależne studia. Wydarzenie rozpocznie się więc od projekcji zestawu niedostępnych w Polsce krótkometrażowych animacji eksperymentalnych wyprodukowanych przez gruzińskie Studio Kvali. Następnie obejrzymy film Shindisi (reż. Dito Tsintsadze, 2019), dokumentujący wydarzenia związane z rosyjską interwencją wojskową w Gruzji w 2008 roku. Film zdobył Grand Prix oraz nagrodę za reżyserię na Warszawskim Festiwalu Filmowym.
Po projekcji odbędzie się dyskusja z Mariam Kandelaki (przewodniczącą Związku Animatorów Gruzińskich) o problemach i wyzwaniach współczesnej animacji filmowej w Gruzji i na świecie oraz z o kulisach produkcji kina wojennego: o tym, w jaki sposób sztuka filmowa oddać może doświadczenie militarnego terroru, oraz o roli przemysłu filmowego w kształtowaniu narracji i przekazywaniu prawdy na temat wydarzeń we współczesnym świecie. Dyskusję poprowadzi Michał Bogucki – obywatel Polski i Gruzji, znawca gruzińskiej kultury.
Partnerem wydarzenia jest Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci".
Program:
Zestaw gruzińskich animacji:
Raven [Korani], reż. David Takaishvili, Gruzja 1981, 13’
Film o niszczącej sile zła, która użyta jako broń przeciwko drugiemu człowiekowi prowadzi do nieuchronnej autodestrukcji.
Expectation [Molodoni], reż. David Takaishvili, Gruzja 1991, 17’
Poruszający obraz nieskończonego pragnienia miłości. Historia ludzi, którzy mimo globalnych kataklizmów i codziennych upadków niestrudzenie poszukują bliskości.
The Youth and The Leopard [Vefxvi da mokme], reż. Mariam Kandelaki, Gruzja 2014, 12’
Filozoficzny moralitet o grzechu, pokucie i oczyszczeniu.
Abandoned Village [Mitovebuli Sofeli], reż. Mariam Kapanadze, Gruzja 2020, 14’
Metafora losu człowieka, który zrodzony z miłości, tylko w miłości odnajduje siłę i sens swojego istnienia.
Shindisi, reż. Dito Tsintsadze, Gruzja 2019, 105’
Fabuła filmu oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, które rozegrały się podczas rosyjskiej interwencji wojskowej w Gruzji w 2008 roku. Shindisi to wieś pod Tbilisi, gdzie rosyjskie siły okupacyjne oblegają wojska gruzińskie. Mimo utworzenia korytarza humanitarnego, Rosjanie nie przestrzegają zasad i podstępnie otwierają ogień. Mieszkańcy wioski podejmują ryzyko ratowania rannych żołnierzy. Film zadaje pytania o źródła wewnętrznej siły, która motywuje ludzkie działania w momencie najwyższej próby oraz rozważa istotę postaw nazwanych później bohaterstwem.
Więcej informacji o wydarzeniu:
https://u-jazdowski.pl/kino/repertuar/gruzinski-wieczor-filmowy
https://www.facebook.com/events/581891906558257/
Organizator
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Przegląd filmowy finansowany ze środków
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Partnerzy
FINA, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Art Cinema CICAE, Europa Cinemas
Partnerzy medialni
Filmweb, Czasopismo EKRANY, Aktivist, Dwójka, TVP Kultura, GoOut