ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 15:02
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.
Plakat pierwszego koncertu w ramach cyklu Anaklasis na fali
Plakat pierwszego koncertu w ramach cyklu "Anaklasis na fali"Foto: materiały prom.

Wytwórnia płytowa ANAKLASIS odnosi w Polsce i na świecie coraz większe sukcesy, a artyści z nią związani, występując z zarejestrowanym dla nas materiałem w Europie, Stanach Zjednoczonych czy Azji zbierają świetne recenzje. Dzięki owocnej współpracy z Radiem Kraków zaprosimy słuchaczy na siedem koncertów takich gwiazd jak Adam Bałdych, Krzysztof Herdzin, Lutosławski String Quartet, Adam Pierończyk, Kuba Stankiewicz, Agata Szymczewska. Nie zabraknie wybitnych artystów z zagranicy – posłuchamy świetnego nowojorskiego basisty i kompozytora Michaela Batesa i znakomitej szwajcarskiej formacji Ensemble Peregrina w spektakularnym projekcie Laeta Mundus. zapowiada dyrektor-redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

W programie koncertów zabrzmi materiał muzyczny zarejestrowany na płytach sygnowanych marką ANAKLASIS w ramach serii REVISIONS. Ta ciesząca się popularnością pomarańczowa linia wydawnicza zestawia twórczość kompozytorów i artystów wywodzących się z pozornie odległych muzycznie światów elektroniki, muzyki improwizowanej, jazzu czy muzyki klasycznej. Z tego dialogu rodzi się nowa jakość, która przez cztery miesiące od września do grudnia wypełni Studio koncertowe im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków. Koncerty będą również transmitowane na żywo na antenie Radia Kraków, natomiast ich retransmisje będzie można usłyszeć na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia i Radia Kraków Kultura.

PRZEBOJE W MUZYCE KLASYCZNEJ

Cykl koncertowy „ANAKLASIS na fali” rozpocznie 12 września projekt „LEGEND”, będący popisem wirtuozerii skrzypcowej, prezentujący najpiękniejsze utwory XIX-wiecznej literatury muzycznej w nowoczesnej odsłonie. Twórczość Henryka Wieniawskiego zabrzmi w reinterpretacji Adama Bałdycha, skrzypka i kompozytora, który zdobył uznanie jako improwizator odkrywający nowe przestrzenie dla wiolonistyki. Towarzyszyć mu będzie kwintet w składzie: Marek Konarski (saksofon tenorowy), Krzysztof Dys (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja) oraz gość specjalny Agata Szymczewska. Dwójka znakomitych polskich skrzypków wykona ikoniczne kompozycje z jazzową swobodą i słowiańską melancholią.

Zebrane w Śpiewnikach domowych najpiękniejsze pieśni Stanisława Moniuszki to XIX-wieczny, romantyczny odpowiednik współczesnej muzyki pop. Projekt „E-ŚPIEWNIK”, dzięki współczesnej interpretacji śpiewaczki i kompozytorki Agaty Zubel, wirtuoza wiolonczeli Andrzeja Bauera oraz odpowiedzialnego za nowe opracowanie muzyczne pieśni i warstwę elektroniki Cezarego Duchnowskiego, ukazuje w nowym świetle ich potencjał i walory artystyczne. Podczas koncertu 26 września doświadczymy popisu techniki, wrażliwości i wyobraźni, z pełnym szacunkiem dla oryginalnych kompozycji.

Niezbadane są ścieżki kompozytorskiej inspiracji. Karol Szymanowski szukał ich w starożytności, na Wschodzie oraz w rodzimym folklorze. Współcześni twórcy, ulepieni z innej gliny, znajdują je z kolei właśnie w jego muzyce. To, co jeden z największych europejskich twórców I połowy XX wieku zamknął w swych kompozycjach sto lat temu, saksofonista Adam Pierończyk, gitarzysta Szymon Mika oraz pianista Dominik Wania otwierają na nowo, biorąc za punkt wyjścia do dalszych poszukiwań i do arcyciekawej podróży w nieznane. Brawurowe impresje o muzyce Szymanowskiego zamknięte w projekcie pt. „SZYMANOWSKI / X-RAY” wykonają w Radiu Kraków 24 października, gwarantując świeże, nowoczesne, barwne spojrzenie na giganta muzyki polskiej.

PIANISTYKA JAZZOWA NAJWYŻSZEJ PRÓBY

Choć Ludomir Różycki – jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski w muzyce odnosił za życia spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego twórczość rzadko pojawia się w programach koncertowych. O wyjątkowej sztuce warto zatem przypomnieć, bo to właśnie muzyka tego kompozytora zafascynowała cenionego pianistę Kubę Stankiewicza – materiał zarejestrowany na płycie „INSPIRED BY LUDOMIR RÓŻYCKI” to przeniknięta duchem jazzu wyprawa do źródeł. Na żywo w tę podróż zabiorą słuchaczy 10 października wraz z liderem: kontrabasista Jakub Olejnik, perkusista Przemysław Jarosz oraz Grażyna Auguścik – jedna z najbardziej charyzmatycznych polskich wokalistek jazzowych.

Również Krzysztof Herdzin, muzyk wszechstronny, pianista i kompozytor, nie przeszedł obojętnie wobec dziedzictwa muzyki polskiej. W kompozycjach Ignacego Jana Paderewskiego usłyszał bowiem znakomity zaczyn do jazzowej reinterpretacji i śmiałych improwizacji. Tematy sprzed ponad stu lat w jego wykonaniu brzmią zawadiacko, z pasją i humorem. Wartkie muzyczne opowieści z płyty „IMPRESSIONS ON PADEREWSKI” popłyną na żywo i na fali Radia Kraków 28 listopada.

NIEOCZYWISTE SPOTKANIA i WIELKI FINAŁ

Z różnych kręgów muzycznych wywodzą się kolejne dwa zespoły, które w Radiu Kraków usłyszymy 14 listopada. Michael Bates’ Acrobat Lutosławski Quartet nawiązały artystyczny dialog skupiający się wokół twórczości Witolda Lutosławskiego. Koncertowa wersja utworów jednego z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku, w opracowaniu Batesa i w wykonaniu połączonych sił obu zespołów miała miejsce na nowojorskiej edycji festiwalu Jazztopad w 2022 roku. Po dwóch latach muzycy ponownie wyruszą w trasę z projektem „METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI”, grając w Polsce trzykrotnie – najpierw w Krakowie,  następnie w Lublinie, kończąc trasę 20 listopada w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu w ramach festiwalu Jazztopad.

Cykl koncertowy „ANAKLASIS na fali” zakończy 12 grudnia spektakularny projekt „LAETA MUNDUS”. W wielkim finale na scenie spotkają się: wirtuoz skrzypiec Adam Bałdych, Michał Górczyński – klarnecista, kompozytor i członek zespołu Kwartludium oraz specjalizująca się w muzyce dawnej szwajcarska formacja Ensemble Peregrina pod kierownictwem Agnieszki Budzińskiej-Bennett (śpiew i harfa), z udziałem Hanny Järveläinen (śpiew), Lorenzy Donadini (śpiew) i Grace Newcombe (śpiew i harfa). Podczas koncertu we współczesnych aranżacjach zabrzmią utwory zapisane na pożółkłych kartach rękopisu z Biblioteki Krasińskich. – Kras52. Ten datowany na pierwsze dziesięciolecia XV wieku zbiór, uważany za najważniejszy zabytek polskiej kultury muzycznej z okresu przed Fryderykiem Chopinem, jest dziś najcenniejszym rodzimym źródłem średniowiecznej muzyki polifonicznej. Muzyka dawna stała się punktem wyjścia dla eksperymentu, który jest pomostem przerzuconym między tym, co dawne a nowoczesnością. Koncertowi towarzyszyć będzie premiera albumu płytowego „LAETA MUNDUS”, zawierającego materiał muzyczny po raz pierwszy prezentowany na żywo w Krakowie.

Szczegółowy program „ANAKLASIS na fali” oraz inne cenne informacje dostępne są na stronie www.anaklasis.pl.

Harmonogram koncertów:

12 września 2024, godz. 19.00, Studio Radia Kraków – Adam Bałdych – LEGEND

26 września 2024, godz. 19.00, Studio Radia Kraków – Zubel / Duchnowski / Bauer - E-ŚPIEWNIK

10 października 2024, godz. 19.00, Studio Radia Kraków – Kuba Stankiewicz - INSPIRED BY LUDOMIR RÓŻYCKI

24 października 2024, godz. 19.00, Studio Radia Kraków – Adam Pierończyk - SZYMANOWSKI | X-RAY

14 listopada 2024, godz. 19.00, Studio Radia Kraków – MICHAEL BATES’ ACROBAT / LUTOSŁAWSKI QUARTET – METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI

28 listopada 2024, godz. 19.00, Studio Radia Kraków – Krzysztof Herdzin - IMPRESSIONS ON PADEREWSKI

12 grudnia 2024, godz. 19.00, Studio Radia Kraków | Bałdych / Budzińska-Bennett - LAETA MUNDUS