XIX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego "Śląska Jesień Gitarowa" 2024

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2024 14:42
W październiku Tychy ponownie stają się stolicą gitary klasycznej za sprawą największego festiwalu tego typu w Polsce. XIX Śląska Jesień Gitarowa odbywać się będzie w dniach 20-27 października 2024 roku w Katowicach i Tychach.
Śląska Jesień Gitarowa
Śląska Jesień GitarowaFoto: Mat. pras.

Tychy / Katowice, 20-27 października 2024

Podczas 8 dni odbędzie się 16 wydarzeń z udziałem ponad 200 artystów z całego świata: Yamandu Costą (Brazylia) i Antonio Reyem (Hiszpania), duetem Friend 'n Fellow (Niemcy), Anabel Montesinos (Hiszpania), Cassie Martin (Francja), Markiem Napiórkowskim (Polska) i innymi wirtuozami gitary. Emocji dostarczy międzynarodowy konkurs gitarowy, a koncertom towarzyszy szereg wydarzeń dodatkowych.

Zaproszeni do udział w Festiwalu artyści za każdym razem ukazują gitarę jako instrument uniwersalny, wykorzystywany w różnych stylach, w muzyce historycznej
i współczesnej, poważnej i rozrywkowej. Zabrzmi ona solo, w duecie, kwartecie, w połączeniu ze śpiewem i innymi instrumentami, a także jako instrument solowy z orkiestrą. Szeroko prezentowana będzie muzyka hiszpańska i latynoamerykańska. Nie zabraknie jazzu  - gatunku, w którego wielu odmianach gitara pełni znaczącą rolę.

Śląska Jesień Gitarowa to prawdziwe święto muzyki, które łączy pokolenia i kultury, oferując różnorodność stylów i brzmień gitary. Tegoroczna edycja obiecuje niezapomniane muzyczne przeżycia. Serdecznie zapraszam na to wyjątkowe spotkanie z muzyką, którego Miasto Tychy jest gospodarzem nieprzerwanie od 1986 roku – zachęca prezydent Tychów Maciej Gramatyka.


Łukasz Kuropaczewski wystąpi na Śląskiej Jesieni Gitarowej. Fot. Melissa Kavanagh Łukasz Kuropaczewski wystąpi na Śląskiej Jesieni Gitarowej. Fot. Melissa Kavanagh

Festiwal już trwa

Pierwsze wydarzenia festiwalowe za nami – 29 września z Filharmonii Śląskiej zagrali Marek Nosal (dyrektor artystyczny Festiwalu) i Marcin Dylla z towarzyszeniem Śląskiej Orkiestry Kameralnej. W galerii handlowej Gemini Park Tychy w przestrzeni kulturalnej Okno na Kulturę można oglądać wystawę fotografii podsumowujących minioną edycję festiwalu w obiektywach Grzegorza Krzysztofika i Artura Pławskiego. Tu odbył się pierwszy z trzech recitali gitarowych w strefie wypoczynku Gemini Park Tychy, gdzie wystąpił Mariusz Orzełowski. 

W kolejnych tygodniach odwiedzający Gemini Park Tychy spotkają się jeszcze z Martą Sobol i Karoliną Kamrowską (gitara) oraz Mateuszem Prześlakiem (gitara) i Oskarem Radwańskim (skrzypce).

Najważniejsze przed nami

Pełnię muzycznego świętowania zaplanowano na drugą połowę października  - wydarzenia festiwalowe będą odbywały się w Katowicach i Tychach, dzięki połączonym siłom śląskich instytucji kultury. Rozpocznie ją 20 października koncert w imponującej Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR) – wystąpią tu Kupiński Guitar Duo, Justyna Sobczak-Dylla, Marcin Dylla i Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Dawida Runtza. W kolejnych dniach na melomanów czekają koncerty w Filharmonii Śląskiej i w Akademii Muzycznej w Katowicach.


Martin Cassie Martin Cassie

Tychy miastem gitary klasycznej od 23 października

Festiwal co roku zaskakuje różnorodnością  - czego pełni będzie można doświadczyć podczas koncertów w tyskiej Mediatece, bo to właśnie Tychy  - miasto gospodarz Śląskiej Jesieni Gitarowej  - będą rozbrzmiewały muzyką gitarową od środy 23 października do końca festiwalu 4 dni później.

- Różnorodność tegorocznej edycji Festiwalu zapewnia łącznie ponad 200 artystów z całego świata – solistów, zespoły kameralne, pięć polskich orkiestr i gwiazdy światowego formatu. To m.in. Yamandu Costa (wirtuoz 7-strunowej gitary, laureat Latin Grammy Awards 2021), Antonio Rey (również laureat Latin Grammy Awards 2020, mistrz gitary flamenco), jazzowy duet Friend 'n Fellow z Niemiec, multinarodowy kwartet Guitar4mation, Anabel Montesinos ukazująca wirtuozerią swojej gry ducha Katalonii, a z naszych rodaków Marek Napiórkowski i Łukasz Kuropaczewski. Będą także wschodzące gwiazdy gitarystyki – Mateusz Kowalski czy Cassie Martin, która wygrała m.in. Konkurs 18. Śląskiej Jesieni Gitarowej – wymienia dyrektor artystyczny festiwalu dr hab Marek Nosal, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach i dziekan Wydziału Instrumentalnego tej uczelni.

- Bardzo znaczącym dla nas akcentem w programie koncertów będzie utwór „Pieśń dla Przyjaciela” skomponowany przez Czesława Grabowskiego i wykonywany właśnie z myślą o Przyjacielu Festiwalu – Romualdzie Jurkowskim, który zmarł w czerwcu tego roku. Hołd Romkowi, synowi pierwszego dyrektora artystycznego Festiwalu, a obecnie – jego patrona (Jana Edmunda Jurkowskiego – przyp. red.) – odda Beata Będkowska-Huang z tyskim Kwartetem Sonos – dodaje Małgorzata Król, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, organizatora Śląskiej Jesieni Gitarowej.

Wieczorne koncerty w Mediatece w Tychach potrwają codziennie od 23 do 27 października o godzinie 18.30. Podczas koncertu inauguracyjnego w Mediatece usłyszmy prapremierę utworu Koncert epizodyczny na gitarę, perkusję i smyczki Aleksandra Nowaka, który wykona Łukasz Kuropaczewski z towarzyszeniem AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia. W niedzielę 27 października o 12.00 rozpocznie się dodatkowo wyczekiwany przez wielu finałowy etap międzynarodowego Konkursu Gitarowego, w którym najlepsi z najlepszych zaprezentują się przed Jury na imponującej scenie Mediateki z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy.

Międzynarodowy konkurs – uczestnicy z 10 krajów

Konkurs Gitarowy im. J.E. Jurkowskiego, czasem porównywany do konkursu chopinowskiego w świecie gitarowym, należy do jednego z najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń na świecie. W bieżącej edycji zmierzy się w nim 20 gitarzystów i gitarzystek z 10 krajów: Bośni i Hercegowiny, Chin, Czech,  Francji, Korei Południowej, Polski, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. W konkursie nie zabraknie więc Polaków, tyszanie zaś zapewne najbardziej kibicować będą swojej reprezentantce  – Oktavii Bujnowicz.

Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w środę i czwartek (23-24 października) w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach, a uczestnicy II etapu wykonywać będą sonaty skomponowane oryginalnie na gitarę w XX lub XXI wieku i wybrany przez siebie program dowolny.


 Alessandro Penezzi & Yamandu-Costa. Fot. Clara Nascimento Alessandro Penezzi & Yamandu-Costa. Fot. Clara Nascimento

Wydarzenia dodatkowe

Jak przyznaje Marek Nosal, koncerty odbywające się w ramach Śląskiej Jesieni Gitarowej są dla miłośników muzyki gitarowej, dla gitarzystów z kolei – konkurs gitarowy i bogaty program edukacyjny. Nie zabraknie lekcji mistrzowskich z artystami i członkami jury konkursu, zaplanowano sesję naukowo-artystyczną Gitara. Wczoraj – dziś – jutro będącą płaszczyzną wymiany doświadczeń, możliwością wysłuchania wykładów, obejrzenia prezentacji oraz dyskusji. Festiwal uzupełnią wystawcy prezentujący ofertę instrumentów lutniczych, nut i akcesoriów w Hotelu Tychy, a w Mediatece można będzie także zaopatrzyć się w wydawnictwa festiwalowe: płyty CD, katalogi i gadżety Śląskiej Jesieni Gitarowej.

Gdzie szukać informacji

Szczegółowy program wydarzeń festiwalowych oraz ciekawe informacje na jego temat można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej i Facebooku: www.guitar.tychy.pl (strona dwujęzyczna) i www.fb.com/SilesianGuitarAutumn. Warto odwiedzać kanał YouTube Festiwalu https://www.youtube.com/@guitartychy, a festiwalową płytę będącą zapisem najciekawszych muzycznych fragmentów 18. Śląskiej Jesieni Gitarowej (premiera wersji CD na festiwalu) można odsłuchiwać na Spotify’u: https://bit.ly/SpotifySlaskaJesienGitarowa

Bilety i karnety na wydarzenia festiwalowe odbywające się w Tychach dostępne są na Ticketmaster.pl. Na te odbywające się w katowickich salach koncertowych, bilety dostępne są na stronach poszczególnych instytucji. Na pozostałe wydarzenia wstęp jest bezpłatny – obowiązują wówczas wejściówki do odbioru w poszczególnych miejscach, a jeśli te nie są w ogóle wymagane, informacja taka jest wskazana w szczegółowym programie.

Śląska Jesień Gitarowa 2024

Utwór Koncert epizodyczny Aleksandra Nowaka, którego premiera odbędzie się 23 X 2024 r. w Mediatece w Tychach i zostanie wykonany przez solistę Łukasza Kuropaczewskiego i AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia, został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wydawcą utworów Aleksandra Nowaka jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

XIX Międzynarodowy Festiwal „Śląska Jesień Gitarowa” i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

XIX Śląską Jesień Gitarową honorowym patronatem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Maciej Gramatyka, Prezydent Miasta Tychy.


Śląska Jesień Gitarowa Śląska Jesień Gitarowa

Organizator:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach
Śląska Jesień Gitarowa jest organizowana ze środków miasta Tychy.

Współorganizator:

Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego w Katowicach

Partnerzy:

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego
w Katowicach, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Fundacja Kultura dla Tolerancji, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Orkiestra Kameralna Archetti, D’Addario, Gemini Park Tychy, Koleje Śląskie, Radomska Orkiestra Kameralna, Zespół Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego w Tychach, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, ticketmaster.pl.

Patroni medialni:

TVP Kultura, TVP Katowice, Program 2 Polskiego Radia, Radio Katowice, Radio eM, Gazeta Wyborcza, Sześć Strun Świata, Twoje Tychy i tychy.pl

***

Mat. pras.

Zobacz więcej na temat: patronat Dwójka