Tychy / Katowice, 20-27 października 2024
Podczas 8 dni odbędzie się 16 wydarzeń z udziałem ponad 200 artystów z całego świata: Yamandu Costą (Brazylia) i Antonio Reyem (Hiszpania), duetem Friend 'n Fellow (Niemcy), Anabel Montesinos (Hiszpania), Cassie Martin (Francja), Markiem Napiórkowskim (Polska) i innymi wirtuozami gitary. Emocji dostarczy międzynarodowy konkurs gitarowy, a koncertom towarzyszy szereg wydarzeń dodatkowych.
Zaproszeni do udział w Festiwalu artyści za każdym razem ukazują gitarę jako instrument uniwersalny, wykorzystywany w różnych stylach, w muzyce historycznej
i współczesnej, poważnej i rozrywkowej. Zabrzmi ona solo, w duecie, kwartecie, w połączeniu ze śpiewem i innymi instrumentami, a także jako instrument solowy z orkiestrą. Szeroko prezentowana będzie muzyka hiszpańska i latynoamerykańska. Nie zabraknie jazzu - gatunku, w którego wielu odmianach gitara pełni znaczącą rolę.
Śląska Jesień Gitarowa to prawdziwe święto muzyki, które łączy pokolenia i kultury, oferując różnorodność stylów i brzmień gitary. Tegoroczna edycja obiecuje niezapomniane muzyczne przeżycia. Serdecznie zapraszam na to wyjątkowe spotkanie z muzyką, którego Miasto Tychy jest gospodarzem nieprzerwanie od 1986 roku – zachęca prezydent Tychów Maciej Gramatyka.
Łukasz Kuropaczewski wystąpi na Śląskiej Jesieni Gitarowej. Fot. Melissa Kavanagh
Festiwal już trwa
Pierwsze wydarzenia festiwalowe za nami – 29 września z Filharmonii Śląskiej zagrali Marek Nosal (dyrektor artystyczny Festiwalu) i Marcin Dylla z towarzyszeniem Śląskiej Orkiestry Kameralnej. W galerii handlowej Gemini Park Tychy w przestrzeni kulturalnej Okno na Kulturę można oglądać wystawę fotografii podsumowujących minioną edycję festiwalu w obiektywach Grzegorza Krzysztofika i Artura Pławskiego. Tu odbył się pierwszy z trzech recitali gitarowych w strefie wypoczynku Gemini Park Tychy, gdzie wystąpił Mariusz Orzełowski.
W kolejnych tygodniach odwiedzający Gemini Park Tychy spotkają się jeszcze z Martą Sobol i Karoliną Kamrowską (gitara) oraz Mateuszem Prześlakiem (gitara) i Oskarem Radwańskim (skrzypce).
Najważniejsze przed nami
Pełnię muzycznego świętowania zaplanowano na drugą połowę października - wydarzenia festiwalowe będą odbywały się w Katowicach i Tychach, dzięki połączonym siłom śląskich instytucji kultury. Rozpocznie ją 20 października koncert w imponującej Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR) – wystąpią tu Kupiński Guitar Duo, Justyna Sobczak-Dylla, Marcin Dylla i Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Dawida Runtza. W kolejnych dniach na melomanów czekają koncerty w Filharmonii Śląskiej i w Akademii Muzycznej w Katowicach.
Martin Cassie
Tychy miastem gitary klasycznej od 23 października
Festiwal co roku zaskakuje różnorodnością - czego pełni będzie można doświadczyć podczas koncertów w tyskiej Mediatece, bo to właśnie Tychy - miasto gospodarz Śląskiej Jesieni Gitarowej - będą rozbrzmiewały muzyką gitarową od środy 23 października do końca festiwalu 4 dni później.
- Różnorodność tegorocznej edycji Festiwalu zapewnia łącznie ponad 200 artystów z całego świata – solistów, zespoły kameralne, pięć polskich orkiestr i gwiazdy światowego formatu. To m.in. Yamandu Costa (wirtuoz 7-strunowej gitary, laureat Latin Grammy Awards 2021), Antonio Rey (również laureat Latin Grammy Awards 2020, mistrz gitary flamenco), jazzowy duet Friend 'n Fellow z Niemiec, multinarodowy kwartet Guitar4mation, Anabel Montesinos ukazująca wirtuozerią swojej gry ducha Katalonii, a z naszych rodaków Marek Napiórkowski i Łukasz Kuropaczewski. Będą także wschodzące gwiazdy gitarystyki – Mateusz Kowalski czy Cassie Martin, która wygrała m.in. Konkurs 18. Śląskiej Jesieni Gitarowej – wymienia dyrektor artystyczny festiwalu dr hab Marek Nosal, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach i dziekan Wydziału Instrumentalnego tej uczelni.
- Bardzo znaczącym dla nas akcentem w programie koncertów będzie utwór „Pieśń dla Przyjaciela” skomponowany przez Czesława Grabowskiego i wykonywany właśnie z myślą o Przyjacielu Festiwalu – Romualdzie Jurkowskim, który zmarł w czerwcu tego roku. Hołd Romkowi, synowi pierwszego dyrektora artystycznego Festiwalu, a obecnie – jego patrona (Jana Edmunda Jurkowskiego – przyp. red.) – odda Beata Będkowska-Huang z tyskim Kwartetem Sonos – dodaje Małgorzata Król, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, organizatora Śląskiej Jesieni Gitarowej.
Wieczorne koncerty w Mediatece w Tychach potrwają codziennie od 23 do 27 października o godzinie 18.30. Podczas koncertu inauguracyjnego w Mediatece usłyszmy prapremierę utworu Koncert epizodyczny na gitarę, perkusję i smyczki Aleksandra Nowaka, który wykona Łukasz Kuropaczewski z towarzyszeniem AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia. W niedzielę 27 października o 12.00 rozpocznie się dodatkowo wyczekiwany przez wielu finałowy etap międzynarodowego Konkursu Gitarowego, w którym najlepsi z najlepszych zaprezentują się przed Jury na imponującej scenie Mediateki z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy.
Międzynarodowy konkurs – uczestnicy z 10 krajów
Konkurs Gitarowy im. J.E. Jurkowskiego, czasem porównywany do konkursu chopinowskiego w świecie gitarowym, należy do jednego z najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń na świecie. W bieżącej edycji zmierzy się w nim 20 gitarzystów i gitarzystek z 10 krajów: Bośni i Hercegowiny, Chin, Czech, Francji, Korei Południowej, Polski, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. W konkursie nie zabraknie więc Polaków, tyszanie zaś zapewne najbardziej kibicować będą swojej reprezentantce – Oktavii Bujnowicz.
Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w środę i czwartek (23-24 października) w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach, a uczestnicy II etapu wykonywać będą sonaty skomponowane oryginalnie na gitarę w XX lub XXI wieku i wybrany przez siebie program dowolny.
Alessandro Penezzi & Yamandu-Costa. Fot. Clara Nascimento
Wydarzenia dodatkowe
Jak przyznaje Marek Nosal, koncerty odbywające się w ramach Śląskiej Jesieni Gitarowej są dla miłośników muzyki gitarowej, dla gitarzystów z kolei – konkurs gitarowy i bogaty program edukacyjny. Nie zabraknie lekcji mistrzowskich z artystami i członkami jury konkursu, zaplanowano sesję naukowo-artystyczną Gitara. Wczoraj – dziś – jutro będącą płaszczyzną wymiany doświadczeń, możliwością wysłuchania wykładów, obejrzenia prezentacji oraz dyskusji. Festiwal uzupełnią wystawcy prezentujący ofertę instrumentów lutniczych, nut i akcesoriów w Hotelu Tychy, a w Mediatece można będzie także zaopatrzyć się w wydawnictwa festiwalowe: płyty CD, katalogi i gadżety Śląskiej Jesieni Gitarowej.
Gdzie szukać informacji
Szczegółowy program wydarzeń festiwalowych oraz ciekawe informacje na jego temat można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej i Facebooku: www.guitar.tychy.pl (strona dwujęzyczna) i www.fb.com/SilesianGuitarAutumn. Warto odwiedzać kanał YouTube Festiwalu https://www.youtube.com/@guitartychy, a festiwalową płytę będącą zapisem najciekawszych muzycznych fragmentów 18. Śląskiej Jesieni Gitarowej (premiera wersji CD na festiwalu) można odsłuchiwać na Spotify’u: https://bit.ly/SpotifySlaskaJesienGitarowa
Bilety i karnety na wydarzenia festiwalowe odbywające się w Tychach dostępne są na Ticketmaster.pl. Na te odbywające się w katowickich salach koncertowych, bilety dostępne są na stronach poszczególnych instytucji. Na pozostałe wydarzenia wstęp jest bezpłatny – obowiązują wówczas wejściówki do odbioru w poszczególnych miejscach, a jeśli te nie są w ogóle wymagane, informacja taka jest wskazana w szczegółowym programie.
Śląska Jesień Gitarowa 2024
Utwór Koncert epizodyczny Aleksandra Nowaka, którego premiera odbędzie się 23 X 2024 r. w Mediatece w Tychach i zostanie wykonany przez solistę Łukasza Kuropaczewskiego i AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia, został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Wydawcą utworów Aleksandra Nowaka jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
XIX Międzynarodowy Festiwal „Śląska Jesień Gitarowa” i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
XIX Śląską Jesień Gitarową honorowym patronatem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Maciej Gramatyka, Prezydent Miasta Tychy.
Śląska Jesień Gitarowa
Organizator:
Miejskie Centrum Kultury w Tychach
Śląska Jesień Gitarowa jest organizowana ze środków miasta Tychy.
Współorganizator:
Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego w Katowicach
Partnerzy:
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego
w Katowicach, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Fundacja Kultura dla Tolerancji, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Orkiestra Kameralna Archetti, D’Addario, Gemini Park Tychy, Koleje Śląskie, Radomska Orkiestra Kameralna, Zespół Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego w Tychach, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, ticketmaster.pl.
Patroni medialni:
TVP Kultura, TVP Katowice, Program 2 Polskiego Radia, Radio Katowice, Radio eM, Gazeta Wyborcza, Sześć Strun Świata, Twoje Tychy i tychy.pl
***
Mat. pras.