IDEA MERYTORYCZNA
„Letnia Filharmonia AUKSO” to unikalny projekt kulturalno-edukacyjny, umożliwiający kontakt ze sztuką grupom społecznym, które ze względu na usytuowanie z dala od największych ośrodków nie mają takich możliwości na co dzień. Wykonawczo przedsięwzięcie opiera się na jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce - AUKSO Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Jest to zespół, który jako jedyny działający w stałym składzie konsekwentnie pracuje nad literaturą klasyczną i jednocześnie tworzy repertuar we współpracy z najwybitniejszymi artystami z pogranicza różnych dziedzin muzycznych. AUKSO i zapraszani co roku soliści, umocnili już pozycję Festiwalu, jako najbardziej prestiżowego wydarzenia kulturalnego na Suwalszczyźnie, łączącego prezentację sztuki wysokiej z przystępnością i atrakcyjnością klasycznego repertuaru, otwartego na szerokie kręgi odbiorców.
W gronie artystów zaproszonych do najbliższej edycji FILHARMONII znajdą się wybitni przedstawiciele polskiej sceny muzyki klasycznej: wiolonczelista Andrzej Bauer i śpiewak Tomasz Konieczny oraz kameraliści z orkiestry AUKSO (Alternative Ensemble). Festiwal będzie programowo zaznaczać ważną rocznicę dla kultury i sztuki światowej – dwusetlecia urodzin Stanisława Moniuszki.
PROGRAM
W ramach wydarzeń festiwalowych odbywać się będą koncerty orkiestrowe, kameralne, warsztaty i spotkania – wydarzenia o charakterze edukacyjno -promocyjnym (prezentujące także kulturę Polski północno-wschodniej). W nurcie klasycznym zabrzmią utwory uznanych kompozytorów, takich jak: Wolfgang Amadeusz Mozart i Piotr Czajkowski, a w nurcie współczesnym usłyszymy muzykę Tadeusza Bairda i Krzesimira Dębskiego. Jak co roku podczas Festiwalu będzie można usłyszeć dzieła należące do kanonu światowej literatury muzycznej. Nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących.
KONCERTY ORKIESTROWE
W gronie artystów zaproszonych do dwudziestej edycji FILHARMONII znajdą się wybitni przedstawiciele polskiej sceny muzycznej: – Tomasz Konieczny to wyjątkowa postać artystów średniego pokolenia. Po sensacyjnym sukcesie, jaki artysta odniósł w Operze Wiedeńskiej (Staatsoper Wien) mimo młodego wieku zajął już trwałą pozycję w światowej czołówce bas-barytonów śpiewających muzykę niemiecką. Jako jeden z dwóch Polaków (obok Piotra Beczały) jest solistą opery wagnerowskiej w Bayreuth. Utalentowany wszechstronny (debiutował jako aktor w filmie Andrzeja Wajdy pt. „Pierścionek z Orłem w Koronie, pracował także jako reżyser teatralny) osiągnął jednak spektakularny sukces na polu muzyki i rzadkie występy w Polsce stanowią okazję docenienia „na żywo” kalibru jego kunsztu wokalnego. Taka też możliwość zaistnieje podczas „XX Letniej Filharmonii AUKSO”; – Andrzej Bauer – wybitny wiolonczelista, wirtuoz i improwizator, znawca romantycznego i współczesnego repertuaru, szczególnie ceniony za interpretacje nacechowane indywidualnym podejściem do wielkiej literatury wiolonczelowej. Laureat międzynarodowych konkursów. Prowadzi klasy wiolonczeli na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wykonuje obszerny repertuar zawierający wiele dzieł muzyki najnowszej, w tym liczne utwory specjalnie dla niego skomponowane. Otrzymał nagrodę Związku Kompozytorów Polskich oraz nagrodę Ministra Kultury za wkład w propagowanie muzyki współczesnej. Coraz więcej czasu poświęca dyrygowaniu, komponowaniu i improwizowaniu muzyki. Andrzej Bauer wspierał orkiestrę AUKSO do początku istnienia tego zespołu i był także solistą (obok Janusza Olejniczaka) pierwszej edycji „Letniej Filharmonii AUKSO”, zatem udział Artysty w festiwalu dziewiętnaście lat później zapowiada się jako wydarzenie wyjątkowe. Ważną częścią działalności artystycznej orkiestry AUKSO są autorskie programy z pogranicza różnych gatunków muzycznych. Wszystkie jednak propozycje łączy niezwykła dbałość o poziom artystyczny tych programów. Tak też zapowiada się wspólny występ orkiestry AUKSO z Kasią Moś podczas koncertu finałowego XX Letniej Filharmonii AUKSO. Reprezentantka Polski na 62. Konkursie Piosenki Eurowizji zaprosi suwalską publiczność w niecodzienną muzyczną podróż. Będzie to bowiem wieczór pieśni... Stanisława Moniuszki (m.in. „Znasz-li ten kraj”, Prząśniczka”) w niecodziennych aranżacjach, a także nowych kompozycji zapowiadających kolejny album (który ukaże się w 2019 roku). Artystce na scenie, oprócz orkiestry AUKSO, będzie towarzyszyć zespół muzyków, wśród których znajdą się: Mateusz Moś (skrzypce, śpiew), Mateusz Kołakowski (instrument klawiszowy), Maciej Magnuski (gitara basowa, syntezator), Tomasz Mądzielewski (perkusja).
KAMERALISTYKA
Ważnym elementem Festiwalu będą spotkania i wydarzenia kameralne – wystąpią kameraliści orkiestry pod nazwą Alternative Ensemble. Program składać się będzie z autorskich kompozycji, z których większość wykorzystuje cytaty najbardziej znanych polskich pieśni. Ze względu na połączenie klasycznego brzmienia smyczków oraz wibrafonu elektronicznego i elektroniki stanowi świeże spojrzenie na znane tematy muzyczne. Utwory są stylistycznie i muzycznie zróżnicowane, a słuchacz podróżuje między teraźniejszością, a Polską okresu wojennego. Program artystycznie wyeksponuje także mijającą 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Ale nie zabraknie muzyki tradycyjnej. Instrumentaliści przedstawią bowiem aranżacje śląskich pieśni i melodii ludowych. Alternative Ensemble to kwintet w składzie: Przemysław Duda – skrzypce, kompozycje, aranżacje, Kinga Rębisz-Duda – skrzypce, Jarosław Samson – altówka, Michał Bańczyk – wiolonczela oraz Paweł Stawarz – wibrafon elektroniczny, elektronika.
EDUKACJA
Otwarte próby orkiestry AUKSO będą dostępne publicznie dla wszystkich zainteresowanych – także dla członków Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. We współpracy ze Szkołą Muzyczną w Suwałkach odbędą się również warsztaty i zajęcia mistrzowskie dla młodych wiolonczelistów poprowadzone przez Andrzeja Bauera. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne. Elementem dopełniającym program artystyczny będzie warsztat z dziedziny wizerunku scenicznego i roli strony wizualnej w zawodzie muzyka, dedykowany przede wszystkim członkom orkiestry AUKSO, ale otwarty dla szerszej publiczności.
SPOTKANIA
Tak jak podczas dotychczasowych edycji, tak również podczas jubileuszowej – dwudziestej, będą miały miejsce prezentacje i spotkania z artystami. W tym roku Gościem Festiwalu będzie kompozytor Krzesimir Dębski. Bohaterem natomiast pierwszego spotkania będzie Andrzej Bauer, który wraz z Januszem Olejniczakiem współpracuje z orkiestrą AUKSO od początku jej istnienia. Tradycyjnie już – podczas spotkania we dworze Andrzeja Strumiłło zaprezentowane będą najświeższe osiągnięcia twórcze Artysty. AUKSO zagości na Suwalszczyźnie dostarczając atrakcji najwyższego kalibru artystycznego dla mieszkańców i turystów odwiedzających (poza Suwałkami) także: Małą Hutę, Maćkową Rudę, Lipniak i Wigry.
Materiały prasowe
XX Letnia Filharmonia AUKSO – Wigry 2019