"Sztuka polityczna" - wystawa w CSW Zamek Ujazdowski

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 14:58
Wystawa "Sztuka polityczna" jest próbą zmierzenia się z problemem nowego układu podziałów w życiu politycznym i społecznym Zachodu, który w ostatnich latach wysunął się na pierwszy plan debaty publicznej. Prezentuje prace niepokornych artystów z różnych krajów i kontynentów, którzy dopominają się o rzeczywistą wolność, ożywiając informacje, poglądy i emocje wymazane lub wymazywane z publicznych rejestrów.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. prasowe

Sztuka polityczna

27/08/202116/01/2022

Artyści

Oscar Olivares,  Erik K. Christensen,  Dan Park, Uwe Max Jensen, Agnieszka Kolek, Tasleem Mulhall, Firoozeh Bazrafkan, Séamus Moran, Jacek Adamas, Matthew E. Sun, Aleś Pushkin, Lars Vilks, Gongsan Kim, Krzysztof Jung, Waldemart Klyuzko, Wojciech Korkuć, Tam Hoi Ying, Thomas Knarvik, Miriam Elia, Nina Maria Kleivan, Öncü Hrant Gültekin, Mimsy, Emma Elliott, Kristian von Hornsleth, Farnoush Amini, Ignacy Czwartos, Marc Provisor, Jana Zimova

Kuratorzy: Jon Eirik Lundberg, Piotr Bernatowicz

Na uniwersytetach, w korporacjach, mediach i instytucjach kultury toczy się walka o hegemonię w sferze publicznej. Terminy takie jak deplatforming, cancel culture i culture of silence określają prądy i metody, które w ostatecznym rozrachunku wydają się działać wbrew podstawowym ideom demokracji i wartościom cywilizacji zachodniej. W tej sytuacji należy przypomnieć o potrzebie wolnej i tętniącej życiem sfery publicznej.

Artyści idący pod prąd powyższym tendencjom, opowiadający się za nieskrępowaną ekspresją płacą często wysoką cenę za testowanie granic tolerancji i konfrontację z politycznymi dogmatami. Stają się ofiarami ataków i represji. Wielu z nich pozbawianych jest możliwości funkcjonowania i uznania w świecie sztuki.

Na wystawie prezentowane są prace właśnie takich artystów, które rzucają światło na mechanizmy władzy zwykle ukryte przed wzrokiem publicznym. Uczą, jak konfrontować takie struktury z prawdą, posługując się nierzadko prowokacyjnym gestem, ale także humorem i sarkazmem.


Organizator

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Wystawa sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Współpraca

Laeso Kunsthal

Partner

Passion For Freedom

Partnerzy medialni

Aktivist, Dwójka, GoOut, Polska Press Grupa, TVP Kultura

***

Mat. prasowe