AUKSODRONE – TYCHY // 07–09.10.2022

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 08:00
Jeżeli jest w Polsce orkiestra, która na pytanie: „Co macie w repertuarze?” może uczciwie odpowiedzieć: „Wszystko!”, to jest nią AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, kierowana przez Marka Mosia. W październiku gościnna Mediateka znowu będzie tętnić elektroniką, zadziwiać muzyką współczesną, rozkołysze się od jazzu – i to właśnie AUKSO będzie wehikułem, dzięki któremu odbędziemy te wszystkie bliskie i dalekie podróże.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. pras.

Już starożytni wiedzieli, że muzyka to właściwie matematyka. Być może najbardziej tajemnicze wcielenie Królowej Nauk, bo potrafi bez słów przekazać treści i emocje. Bez zaawansowanych teorii matematycznych i komputerowych algorytmów wykorzystywanych w procesie twórczym nie byłoby pionierskiej muzyki Iannisa Xenakisa. W tym roku świętujemy na Auksodrone stulecie urodzin tego wybitnego kompozytora – przez dwa wieczory jego kompozycje przypominać będzie orkiestra AUKSO z towarzyszeniem duetu Skalpel i Miłosza Pękali.

Cykl JAZZ+ przyjął się na Auksodrone doskonale – nie tylko dlatego, że w jego ramach pojawiają się w Tychach mistrzowie gatunku, ale przede wszystkim dlatego, że i artyści, i publiczność doskonale wiedzą, że tu wszystko może się zdarzyć. Tym razem mocnych wrażeń dostarczą nam perkusista totalny Hubert Zemler, klarnecista-eksperymentator Wacław Zimpel oraz saksofonista o otwartej głowie Kuba Więcek. Kompozycje zaprezentowane przez nich w ramach cyklu JAZZ+ to utwory zamówione przez festiwal Auksodrone.

Aleksander Nowak, jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych polskich kompozytorów, ma już na Auksodrone status rezydenta – tu premiery miały znakomite efekty jego współpracy ze Szczepanem Twardochem, czyli "Drach", "Syrena" i "Pokora". Tym razem publiczność festiwalowa jako pierwsza usłyszy „Baśń o sercu”, z librettem napisanym przez Radka Raka na podstawie własnej powieści "Baśń o wężowym sercu". Orkiestrze AUKSO towarzyszyć będzie Hubert Zemler, a zaśpiewają Adam Strug i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.

Gratką dla fanów współczesnej muzyki amerykańskiej będzie cykl trzech koncertów przedstawiających twórczość kompozytorów związanych z nowojorskim kolektywem Bang on a Can obchodzącym w tym roku jubileusz 35-lecia działalności: Davida Langa, Julii Wolfe i Michaela Gordona.

Koncertom jak zwykle towarzyszyć będą trzy serie warsztatów, realizowane równolegle we foyer Mediateki. Paweł Romańczuk, kompozytor i konstruktor, lider Małych Instrumentów, poprowadzi zajęcia pod szyldem "Xenakis – wizjoner", których uczestnicy będą tworzyć m.in. architekturę geometrycznej mapy Tychów jako muzyczną partyturę graficzną. Wokalistka, pedagożka i aktywistka Joanna Bronisławska aka Asi Mina na warsztatach "Pan X" również zaproponuje "matematyzowanie muzyki", a może "umuzycznianie matematyki", inspirowane twórczością Xenakisa. Z kolei Michał Mendyk, dziennikarz, wydawca i kurator na spotkaniach "SEPR: Eksperyment TV", przeprowadzi przez telewizyjną podróż śladami Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Oprawę muzyczną wydarzenia tradycyjnie już przygotuje niezastąpiony duet HCH, czyli Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński. W tym roku i oni obchodzą jubileusz – razem mają już 100 lat! Życzymy kolejnych 100 w dobrym zdrowiu i już nie możemy się doczekać wspólnych wieczorów we foyer Mediateki. Pierwszy dzień ma być egzotyczny, drugiego królować będzie minimalizm, a trzeciego popowe szlagiery – takiej muzyki na Auksodrone jeszcze nie było.

Wstęp do foyer (a więc również uczestnictwo w warsztatach, spotkaniach, DJ-setach) jest bezpłatny. Biletowane jest wejście do sali koncertowej na każdy z dziewięciu koncertów. Bilety – w cenie 49 zł/dzień, 99 zł/karnet trzydniowy – można nabyć w punktach stacjonarnych Ticketmaster oraz w sklepie internetowym www.ticketmaster.pl.

Współorganizatorami Auksodrone są: Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Kuratorem festiwalu jest Filip Berkowicz.

Więcej na: www.auksodrone.com

Zobacz więcej na temat: patronat