Lévi-Strauss, Beckett i Mahler według Beria, czyli Swingle Singers we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 10:00
W niedzielę zapraszamy na retransmisję koncertu finałowego zeszłorocznej edycji Festiwalu Wratislavia Cantans, podczas którego zabrzmiała między innymi monumentalna i błyskotliwa Sinfonia Luciana Beria.
Swingle Singers
Swingle SingersFoto: PAP/ITAR-TASS / Alexander Kurov

Skomponowane w latach 1968-69 dzieło to imponujący rozmiarami, ale też wewnętrzną złożonością i bogactwem kontekstów kolaż na orkiestrę symfoniczną i osiem głosów. Pierwszymi oraz idealnymi wykonawcami tych partii pozostają The Swingle Singers. Także oni zaprezentowali Sinfonię we Wrocławiu na koncercie zatytułowanym "Transkrypcja, cytat i reminiscencja".

Zespół ma za sobą ponad pięćdziesiąt lat działalności, a jego obecny skład, który tworzą młodzi i utalentowani wokaliści, jest najlepszym dowodem na przemianę chóru z zespołu wykonującego repertuar klasyczno-jazzowy w nowoczesną grupę wokalną. Od pół wieku The Swingle Singers poszerzają granice tego, co może osiągnąć ludzki głos. Publiczność na całym świecie zachwyca ich swoboda i doskonałe zgranie połączone z twórczym podejściem do tego, czym jest koncert.

The Swingle Singers zaczynali w 1963 roku, kiedy Amerykanin Ward Swingle zgromadził grupę paryskich śpiewaków sesyjnych, by wspólnie z nimi wykonywać klawiszowe utwory Bacha w wersjach wokalnych. W ten sposób powstał album Jazz Sebastian Bach, który stał się ich przepustką do sławy.

Obecnie muzycy The Swingle Singers rezydują w Londynie i utrzymują międzynarodową renomę, która przeszła najśmielsze marzenia założyciela zespołu. Każdy nowy śpiewak wnosi coś świeżego do charakterystycznego brzmienia Swinglesów. Grupa występuje od La Scali po legendarny londyński klub jazzowy Ronnie’ego Scotta. Nagrywa ścieżki dźwiękowe od "Seksu w wielkim mieście" po "Glee". Zdobyła pięć nagród Grammy i wydała ponad pięćdziesiąt płyt.

Grupa siedmiu śpiewaków wykonuje bardzo szeroki repertuar a cappella (głosy realizują też sekcję rytmiczną), obejmujący pop, rock, jazz, muzykę latynoamerykańską i wszystkie style muzyki klasycznej. Co roku w styczniu zespół organizuje własny London A Cappella Festival w Kings Place. To pierwsza impreza w Londynie poświęcona wielu formom śpiewu a cappella, podczas której występują najlepsze zespoły z całego świata.

Na retransmisję z Wrocławia zaprasza Marek Zwyrzykowski.

Program:

Igor Strawiński Monumentum pro Gesualdo

Giovanni Sollima Folktales na wiolonczelę i orkiestrę

Luciano Berio Sinfonia na osiem głosów i orkiestrę

Wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej, dyr. Ed Spanjaard, The Swingle Singers, Giovanni Sollima - wiolonczela

(Filharmonia Wrocławska, 15.09.2013)

2 marca (niedziela), godz. 19.00-21.35

mm / 2013.wratislaviacantans.pl

Czytaj także

Krzysztof Szlifirski: Penderecki bał się, że porazi go prąd...

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 16:00
- Współpracując przy tworzeniu jednej z pierwszych eksperymentalnych ilustracji do filmu, nie wiedziałem nawet do końca, co to jest muzyka elektroniczna - wspomina wieloletni współtwórca fenomenu Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, współpracownik m.in. Krzysztofa Pendereckiego. Profesor Krzysztof Szlifirski kończy 13 lutego 80 lat!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Royal String Quartet zmagania z wichurą

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 13:30
- Nową płytę nagrywaliśmy w studiu położonym nad morzem. Miejsce to ma niezwykłą akustykę, ale też jeden mały minus: jak wieje, wiatr przedostaje się do nagrań - o nagrywanym w Anglii albumie Royal String Quartet opowiadali w Dwójce Elwira Przybyłowska i Michał Pepol.
rozwiń zwiń