Wesołe kumoszki z Berlina

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 09:00
Od najsłynniejszego dzieła Otto Nicolai do V Symfonii Czajkowskiego poprowadzi nas w poniedziałkowym "Letnim Festiwalu Muzycznym" dyrygent Daniel Barenboim wraz Berlińskimi Filharmonikami.
Obraz Jana Steena Poranna toaleta
Obraz Jana Steena "Poranna toaleta"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Przez prestiżowy brytyjski "Gramophone" uznani zostali za jedną z pięciu najlepszych orkiestr świata; od blisko stu trzydziestu lat utrzymują najwyższy poziom artystyczny. Co niezwykłe, to ucieleśnienie niemieckie precyzji i pewności jest także najbardziej demokratycznym zespołem symfonicznym w historii. Wybitni muzycy, obecnie reprezentujący osiemnaście narodowości, sami wybierają pierwszego dyrygenta. I, jak dotąd się nie mylili. Berlińczykami kierowały bowiem takie znakomitości, jak Hans von Bülow, Wilhelm Furtwängler, Sergiu Celibidache, Wilhelm Furtwängler, Herbert von Karajan, Claudio Abbado i wreszcie Simon Rattle.

Berlińscy Filharmonicy powracają na antenę Dwójki z arcydziełami muzyki symfonicznej.

Program:

Otto Nicolai Uwertura "Wesołe kumoszki z Windsoru";

Edward Elgar Falstaff - studium symfoniczne c-moll op. 68;

Piotr Czajkowski  V Symfonia e-moll op. 64

Wyk. Berlińscy Filharmonicy, dyr. Daniel Barenboim

16 czerwca (poniedziałek)

wprowadzenie o godz. 19.00

cz. 1. koncertu - godz. 19.30-21.00

cz. 2. koncertu - godz. 22.00-23.00

bch/jp

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Krystian Zimerman: Koncert Lutosławskiego to dla mnie coś bardzo osobistego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 19:00
– Zadawałem mu setki pytań, jak to powinno być wykonane. A on odpowiedział: "to ty jesteś interpretatorem. Ja to tylko napisałem" – tak Krystian Zimerman wspominał swoje dawne rozmowy z Witoldem Lutosławskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uri Caine: "Summertime" ma typowe żydowskie brzmienie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 17:00
- Ale nie wiem, czy skupianie na tym ma jakiś głębszy sens - mówi jazzman, który u Mahlera znajdował już nie tylko wątki klezmerskie, lecz także chińskie, Bacha grał z latynoskim combo, a Mozarta z Turkami. A czego Uri Caine nauczył się od Lutosławskiego? Posłuchajcie "Rozmów improwizowanych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paul Angew: wiele utworów Purcella to psalmy pokutne

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 17:00
- Program z jego muzyką idealnie pasuje do atmosfery Wielkiego Tygodnia. Powstawała ona w bardzo trudnym momencie w dziejach Anglii - mówił Klaudii Baranowskiej szkocki tenor, który w Wielki Czwartek poprowadził zespół Les Arts Florissants na Festiwalu Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń