BBC Proms: rozważania o roli bohatera i dwa szkice marynistyczne

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 11:30
"Pamięci wielkiego człowieka" - taką dedykacją Ludwig van Beethoven zastąpił wykreśloną dedykację dla Napoleona. W "Filharmonii Dwójki" posłuchamy III Symfonii Beethovena w wykonaniu Hallé Orchestra pod dyrekcją Marka Eldera.
BBC Proms: rozważania o roli bohatera i dwa szkice marynistyczne
Foto: Glow Images/East News

Kompozytor usunął dedykację na wieść o koronacji Bonapartego na Cesarza Francuzów. Wydaje się jednak wątpliwe, by Beethoven miał kiedykolwiek na myśli Napoleona, gdy komponował III Symfonię. Raczej przez chwilę mogło się Beethovenowi zdawać, że Napoleon ucieleśnia idee, na których kompozytorowi zależało (wspólnego dobra, pracy dla dobra ogółu, a nawet cierpienia dla dobra społeczeństwa) - i szybko twórca "Eroiki" się w tym miejscu rozczarował. Owe idee, znane jako prometeizm, były bliskie Beethovenowi. Zanim zabrał się do pracy nad "Eroiką" skomponował bowiem balet "Twory Prometeusza". Wedle polskiego muzykologa Andrzeja Chodkowskiego dwa dzieła łączy wspólnota idei.

Program sierpniowego koncert Hallé Orchestra uzupełniła Uwertura "Korsarz" Hectora Berlioza, nawiązująca do poematu Byrona pod tym samym tytułem, oraz cykl pieśni "Sea Pictures" op. 37 na głos i orkiestrę Sir Edwarda Elgara. Na retransmisję w "Filharmonii Dwójki" zaprasza Marek Zwyrzykowski.

Program:

Hector Berlioz Uwertura "Korsarz"

Sir Edward Elgar Sea Pictures na głos i orkiestrę op. 27

Ludwig van Beethoven III Symfonia Es-dur op. 55

Wyk. Hallé Orchestra, dyr. Mark Elder, Alice Coote - mezzosopran

(Londyn, Royal Albert Hall, 9.08.2014)

10 października (piątek), godz. 19.30-22.00, wprowadzenie o 19.00

mm/jp

Zobacz więcej na temat: Ludwig van Beethoven
Czytaj także

Brahms jest niewinny, a romantyzm przybył z Zielonej Wyspy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 13:15
- John Field przeniósł w szczery i odważny sposób świat włoskiej opery na klawiaturę fortepianu - powiedział o irlandzkim kompozytorze narodowym znakomity pianista Barry Douglas, który wystąpił na Festiwalu Beethovenowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barłomiej Wąsik: prawdziwa awangarda to Beethoven

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 17:00
Z jednym z najciekawszych pianistów i aranżerów młodego pokolenia Ewa Szczecińska rozmawiała o awangardowości XIX- wiecznej muzyki fortepianowej: od Beethovena, przez Chopina i Schumanna, po Liszta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czemu gram Wagnera? Bo to dobra muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 14:49
- Większość kompozytorów to postaci nietuzinkowe, to nie byli prości ludzie i jako dzieci swoich czasów, czasem wikłali się w politykę - tłumaczył antysemityzm Ryszarda Wagnera szef NOSPR Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń