Charyzmatyczny Joshua Bell i mroczny Jean Sibelius

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 09:45
Koncert skrzypcowy d-moll Jeana Sibeliusa jest jednym z najpiękniejszych w literaturze. Zarazem trudności techniczne utworu są równe jego urodzie. W czerwcu zmierzył się z nimi Joshua Bell. Zapraszamy na retransmisję z Caramoor Festival.
Joshua Bell
Joshua BellFoto: Eric Kabik

Akordy, flażolety, pasaże - Sibelius nie omieszkał umieścić w partii solowej żadnej znanej wówczas technicznej sztuczki. Prawykonanie utworu skończyło się zresztą klapą, po części ze względu na nie do końca przemyślaną formę, po części zaś ze względu na wykonawcę partii solowej, który nie podołał jej wymaganiom. Kompozytor dokonał więc daleko idącej rewizji tekstu i w takiej postaci Koncert wykonywany jest do dziś.
Utwór ten jest bardzo popularny, zarówno wśród skrzypków, pragnących pokazać cały swój arsenał, jak i wśród słuchaczy, pomimo dominującego w Koncercie mrocznego i chłodnego klimatu - nawet humor Sibeliusa przypomina bowiem raczej sardoniczny śmiech niż beztroski żart...

Na retransmisję zaprasza Klaudia Baranowska.

Program:

György Ligeti Concert Romanesc

Jean Sibelius Koncert skrzypcowy D-dur, op. 47

Georges Bizet Symfonia C-dur

Wyk. Joshua Bell  - skrzypce, St Luke's Orchestra, dyr. Cristian Macelaru

(Caramoor Festival, 21.06.2014)

14 października (wtorek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

mm/jp

Czytaj także

Krzysztof Jakowicz: żyje się tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 21:50
- Rzadko wracam do wspomnień, bo mój zawód polega na tym, by planować naprzód, a nie oglądać się za siebie. Poza tym jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że nasze życie trwa "tu i teraz" - mówił Krzysztof Jakowicz. 30 września wybitny skrzypek świętować będzie 75. urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konstanty Andrzej Kulka: współczuję swoim studentom...

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 11:46
- Chętnych do grania jest coraz więcej, a miejsc do grania coraz mniej - ubolewał gość audycji "Five o'clock" nad losem swoich studentów. Znakomity skrzypek wspominał też swoje początki oraz opowiadał o życiu w "muzycznej" rodzinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Maksymiuk: McCartney dostał wypieków, gdy usłyszał Polską Orkiestrę Kameralną

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 11:00
- To było w studiu, w którym nagrywali Beatlesi. McCartney powiedział, że zrobiliśmy na nich takie wrażenie, że musieli przerwać nagranie - mówił w Dwójce Jerzy Maksymiuk, laureat Złotego Berła za całokształt działalności.
rozwiń zwiń