Missa solemnis w mistrzowskiej interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 09:00
W "Filharmonii Dwójki" słuchamy arcydzieła Beethovena wykonanego pod kierunkiem Sir Eliota Gardinera.
John Eliot Gardiner jest jednym z najwybitniejszych i zarazem najwszechstronniejszych dyrygentów naszych czasów. W 1966 roku założył Monteverdi Choir  chór uważany dziś za najlepszy zespół wokalny na świecie. Dwanaście lat później stworzył English Baroque Solists, a pod koniec lat osiemdziesiątych  Orchestre Rvolutionnaire et Romantique, z którą
John Eliot Gardiner jest jednym z najwybitniejszych i zarazem najwszechstronniejszych dyrygentów naszych czasów. W 1966 roku założył Monteverdi Choir – chór uważany dziś za najlepszy zespół wokalny na świecie. Dwanaście lat później stworzył English Baroque Solists, a pod koniec lat osiemdziesiątych – Orchestre Révolutionnaire et Romantique, z którąFoto: materiały promocyjne/Sheila Rock/Decca

Nagranie "Mszy uroczystej" przez Sir Johna Eliota Gardinera z roku 2012 zwyciężyło w audycji "Kto słucha, nie błądzi" jako najlepsza interpertacja tego utworu.

W "Filharmonii Dwójki" tym razem posłuchamy koncertowego wykonania Missa solemnis z Londynu, z sierpnia 2014. Udział w koncercie wzięli ci sami znakomici soliści, którzy na płycie urzekli sędziów "Płytowego Trybunału Dwójki".
***
Początkowo Missa solemnis D-dur op. 123, czyli Msza uroczysta, miała być związana z intronizacją arcyksięcia Rudolfa Habsburga na arcybiskupa ołomunieckiego. Ale pisanie tak pochłonęło kompozytora, że o wszystkim zapomniał. Pierwsze szkice Kyrie powstały w 1818 roku, później praca przebiegała nieregularnie, całość została ukończona po czterech latach w 1822 roku, kiedy arcyksiążę był już kardynałem.
Beethoven nigdy nie usłyszał swego pomnikowego dzieła w całości. Prawykonanie odbyło się w Saint Petersburgu 18 kwietnia 1824 roku. W tym samym roku w Wiedniu na koncercie kompozytorskim wykonano trzy części: Kyrie, Credo i Agnus Dei. Po raz pierwszy w komplecie msza zabrzmiała w Austrii w Warnsdorf w 1830 roku.
jh
***
Program:
Ludwig van Beethoven Missa solemnis D-dur op. 123


wyk: Monteverdi Choir i English Baroque Soloists pod dyrekcją Sir Johna Eliota Gardinera, soliści: Lucy Crowe – sopran, Jennifer Johnston – mezzosopran, Michael Spyres – tenor, Matthew Rose – bas
(Londyn, 26.08.2014)

***
Na "Filharmonię Dwójki" zapraszamy we wtorek (6.12), w godzinach 19.00 - 21.00. Program poprowadzi Marcin Majchrowski.

bch

Zobacz więcej na temat: Ludwig van Beethoven
Czytaj także

Beethoven w klubie jako odtrutka na wyścig szczurów?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 19:00
Czy wykonywanie triów Beethovena w warszawskich klubach, i to przez muzyków, którzy od lat Beethovena nie grali, to początki subkultury muzyki klasycznej? O tym fenomenie opowiadali w Dwójce Marcin Masecki, Dagna Sadkowska i Mikołaj Pałosz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Charles Dutoit wprawia w ruch łańcuch pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 17:00
- W moim wieku zaczynam przekazywać młodym to, czego się nauczyłem w życiu od wielkich muzyków - mówił szwajcarski dyrygent, który na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena odebrał nagrodę International Classical Music Awards, przyznaną mu za całokształt działalności.
rozwiń zwiń