"I stała się światłość" – prosty, ale monumentalny akord C-dur wyśpiewany przez chór i zagrany fortissimo przez orkiestrę to jeden z najbardziej przejmujących fragmentów muzycznych wszech czasów. Właśnie od światła, zdaniem Haydna, rozpoczął Bóg dzieło stworzenia. Oratorium "Stworzenie świata" zabrzmiało w finale Festiwalu Wratislavia Cantans zatytułowanego w 2014 roku „Z ciemności w światło”.
[…]
Libretto (prawdopodobnie autorstwa Thomasa Linleya) to połączenie biblijnej "Księgi Rodzaju", "Księgi Psalmów" i poematu Johna Miltona "Raj utracony". [..] Narratorami oratorium są archaniołowie Gabriel i Rafael oraz znany z apokryfów archanioł Uriel, którzy opowiadają o kolejnych dniach stwarzania świata. Niezwykle sugestywna muzyka odmalowuje przed nami obrazy burzy, śnieżycy, spienionego morza, a w tak zwanej „arii zoologicznej” Gabriela ewidentnie słyszymy ryk lwa, ociężałe kroki bydła i niemiłosiernie wolne pełzanie robaków. Później pojawiają się Adam i Ewa, którzy wychwalają Stwórcę, a sobie wzajemnie wyśpiewują miłość. Nic nie zapowiada grzechu i wygnania z raju, którego Haydn nie zawarł w oratorium. Tylko jeden z archaniołów ostrzega pierwszych ludzi przed oszukańczą pokusą.
(Joanna Michalska)
***
Program:
Joseph Haydn Oratorium "Stworzenie świata" (Hob. XXI/2)
Wyk. Gabrieli Players, Chór Narodowego Forum Muzyki, dyr. Paul McCreesh, Agnieszka Franków-Żelazny (kierownictwo artystyczne); Sophie Bevan - sopran, Robert Murray - tenor, David Wilson-Johnson - baryton
(Wrocław, Katedra Kościoła Polskokatolickiego pod wezwaniem Marii Magdaleny, 14.09.2014)
Na retransmisję w "Filharmonii Dwójki" - w sobotę (4.04) w godz. 19.00-22.30 - zaprasza Marek Zwyrzykowski.
materiały promocyjne/mm/bch