NOSPR po dwóch stronach żelaznej kurtyny. Transmisja

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 23:00
Rosyjsko-amerykański, a niepozbawiony też chińskich akcentów program przedstawi radiowa orkiestra, którą poprowadzi José M. Florêncio.
Jos Maria Florncio to brazylijski dyrygent od wielu lat związany z Polską
José Maria Florêncio to brazylijski dyrygent od wielu lat związany z PolskąFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

John Adams (ur. 1947) należy do drugiego pokolenia amerykańskich minimalistów. Jego muzykę charakteryzuje intensywny dialog i ironiczna gra z wielką tradycją muzyki europejskiej. Adams nie stroni też od zaangażowania politycznego, o czym świadczą opery: "Nixon w Chinach" (1987) oraz "Śmierć Klinghoffera" (1991). Muzyka jego jest wystawna i efektowna, stąd określana mianem „maksymalistycznego minimalizmu”. Do jego orkiestrowych showpieces należą "The Chairman Dances". Była to "rozgrzewka" przed napisaniem III aktu "Nixona w Chinach". Muzyka odnosi się do towarzyszki życia Mao Tse-Tunga, niegdysiejszej aktorki, Chianh Ch’ing.

I Koncert fortepianowy fis-moll  Sergiusz Rachmaninow (1873-1943) napisał w 1891 roku (zrewidował w 1917). Ta znakomita młodzieńcza próba stoi pod znakiem Koncertu fortepianowego Edwarda Griega, który Rachmaninow nadzwyczajnie cenił. Rewizja partytury przydała kompozycji klarowności, ale nie pozbawiła młodzieńczej fantazji. Koncert fis-moll, długo zapomniany, coraz częściej gości na estradach.

Balet Romeo i Julia, napisany w 1934, powstał krótko po powrocie Sergiusza Prokofiewa (1891-1953) z emigracji do Związku Radzieckiego (1933). Nie od razu zyskał uznanie władz, dlatego premierę miał w Brnie. Jednak dość szybko stał się w ZSRR sztandarowym dziełem Prokofiewa, do czego przyczyniły się dwie suity orkiestrowe złożone z muzyki baletowej (później powstanie jeszcze trzecia). Muzyka, nie tracąc cech modernistycznych, zwraca się ku symfonizmowi późnoromantycznemu. Tragedia Szekspira zyskała tu jedno ze swych najwspanialszych wcieleń.

[Marcin Trzęsiok]

Zobacz także
Orkiestra Historyczna 1200.jpg
{oh!} Orkiestra Historyczna i klasycy Europy Środkowej

Program:

John Adams The Chairman Dances

Sergiusz Rachmaninow I Koncert fortepianowy fis-moll op. 1

Sergiusz Prokofiew Suita z baletu Romeo i Julia

Wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jose Maria Florencio; Nikolai Demidenko - fortepian

***

Na "Filharmonię Dwójki" w czwartek (4.02) w godz. 19.30-21.30 zaprasza Marek Zwyrzykowski.

materiały promocyjne/mm

Zobacz więcej na temat: MUZYKA muzyka klasyczna NOSPR
Czytaj także

80 lat NOSPR. Historia wielkiej orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 15:23
Dzieje Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia przybliżymy na dzień przed rozpoczęciem jubileuszowego sezonu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NOSPR kwitnie w wieku 80 lat!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 20:00
- Liczba koncertów dawanych przez naszą orkiestrę wzrosła dwukrotnie, ogólna liczba koncertów w naszej instytucji - sześciokrotnie, a sprzedaż biletów - aż dwunastokrotnie - zachwycała się w Dwójce dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa.
rozwiń zwiń