Pierwsza odsłona świdnickiego festiwalu odbyła się w 2000 roku, a pretekstem do jego zorganizowania była 250. rocznica śmierci słynnego kompozytora. Jan Sebastian Bach był związany ze Świdnicą poprzez postać swego ucznia Christopha Gottloba Weckera (1700-1774). To dzięki m.in. listom polecającym do kompozytora Wecker został w 1729 r. organistą Kościoła Pokoju w Świdnicy.
Właśnie w tej niezwykłej świątyni odbywają się koncerty. Świdnica tętni życiem, gromadzi szeroką publiczność i przede wszystkim wyjątkowych artystów, zespoły muzyki dawnej: Akademie für Alte Musik Berlin, Café Zimmermann, La Venexiana, Capella Cracoviensis (rezydent festiwalu) i Le Poème Harmonique, jeden z najlepszych w Europie zespołów grających muzykę baroku.
W czwartkowy wieczór (4.08) francuscy muzycy wystąpili razem z wokalistami polskiej Capelli Cracoviensis. Nie był to pierwszy wspólny koncert tych artystów. Ich współpraca zaczęła się cztery lata temu od nagrania "Te Deum" Jeana-Baptisty Lully'ego i Marca-Antoina Charpentiera.
O tej wyjątkowej współpracy, relacjach między zespołami, sposobach pracy, także wrażeniach z występu w Świdnicy opowiadali: szef Le Poème Harmonique - Vincente Dumestre i Sebastian Szumski z Capelli Cracoviensis.
***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Przygotowała: Klaudia Baranowska
Data emisji: 9.08.2016
Godzina emisji: 15.00
jp/bch