Urodzony w 1935 r. Arvo Pärt po emigracji z ZSRR (1980) mieszkał w Wiedniu i Berlinie, a jego unikatowa, nawiązująca do średniowiecznej, a jednocześnie nowoczesna i uduchowiona muzyka zawojowała skomercjalizowany świat Zachodu. Dziś nazwisko estońskiego mistrza zna niemal każdy meloman. 25 listopada estoński kompozytor był specjalnym gościem poświęconej mu uroczystości, która odbyła się w Sali Rotundy w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II w Warszawie.
- W monograficznym koncercie, poprzedzającym uroczystość nadania kompozytorowi doktoratu honoris causa Uniwersytetu Muzycznego im Fryderyka Chopina, udział wziął renomowany Estoński Filharmoniczny Chór Kameralny oraz Orkiestra Kameralna z Tallina. Całością dyrygował jeden z czołowych znawców twórczości Arvo Pärta, jego rodak Tõnu Kaljuste – mówi Róża Światczyńska z redakcji muzycznej radiowej Dwójki.
W programie wieczoru zatytułowanego "Nowe oblicze współczesnej duchowości" zabrzmiały m.in. słynne Fratres oraz Cantus in memory of Benjamin Britten z 1977 r, a także Salve Regina i Te Deum z repertuaru estońskiego Mistrza.
Program:
Fratres na skrzypce, orkiestrę smyczkową i perkusję (1977), Cantus in Memory of Benjamin Britten na orkiestrę smyczkową i dzwony (1977), Adam’s Lament na chór mieszany i orkiestrę smyczkową (2010) oraz Salve Regina na chór mieszany, celestę i orkiestrę smyczkową (2001/2011) i Te Deum na trzy chóry, orkiestrę smyczkową, preparowany fortepian i harfę Eola (1985);
Wyk. Estoński Filharmoniczny Chór Kameralny i Orkiestra Kameralna z Tallina pod dyrekcją Tõnu Kaljuste.
W przerwie koncertu wysłuchaliśmy wywiad z dyrygentem Tõnu Kaljuste, z którym spotkał się Grzegorz Dąbrowski.
***
Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki
Prowadziła: Joanna Grotkowska
Data emisji: 21.12.2018
Godzina emisji: 19.00
mk