"Za nieujarzmioną osobowość twórczą i unikalny dar komunikacji z audytorium, za przeciwstawianie się żywiołowi komercjalizacji kultury muzycznej" kapituła Złotego Berła wyróżniła dyrygenta, kompozytora i pianistę Jerzego Maksymiuka.
- To niezwykle barwna postać, artysta wszechstronny, a do tego z krwi i kości - podkreśla Adam Rozlach, dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki. Jego zdaniem Jerzy Maksymiuk jest jedynym polskim dyrygentem, który rezygnując z powagi i oficjalnej formy pokazuje swą charyzmę poprzez żywą i barwną relację zarówno z muzykami, jak i publicznością.
Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>
Podczas uroczystości wystąpili artyści zaprzyjaźnieni z laureatem - śpiewem czarowały Gaba Kulka i Joanna Trzepiecińska , Jerzy Stuhr wcielił się w "Kontrabasistę" (spektakl wg Patricka Süskinda), a Kuba Stankiewicz zagrał kompozycje Maksymiuka. Pokazano także fragmenty dokumentalnego filmu Tomasza Drozdowicza o kompozytorze "Niezły dyrygent, ale dobry człowiek".
Podczas uroczystości wręczenia Złotych Bereł Jerzy Maksymiuk grał własne kompozycje. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Próbkę muzycznego entuzjazmu Jerzego Maksymiuka można usłyszeć w archiwalnej audycji radiowej Jedynki oraz wspomnieniach samego dyrygenta.
Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>
Z Adamem Rozlachem rozmawiała Maria Szabłowska.
Uroczystość wręczenia nagrody połączona z koncertem odbyła się w poniedziałek 6 października. Relację z gali w niedzielę 12 października pokaże Telewizyjna Dwójka. Początek o godz. 23.25.
***
Złote Berło to nagroda ustanowiona przez Fundację Kultury Polskiej i Bank Millennium, przyznawana od 1999 roku za "najpełniej rozumianą twórczość intelektualną pojedynczego człowieka lub zbiorowości, grupy twórców, organizacji społecznej, instytucji artystycznej, ruchu kulturalnego czy naukowego".
Laureaci otrzymują rzeźbę autorstwa Krzysztofa Nitscha oraz nagrodę pieniężną. Przyznają następnie wskazanym przez siebie osobom lub instytucjom Małe Berło. Pierwszym laureatem był Jerzy Giedroyć. Później wyróżniono w ten sposób Wojciecha Kilara, Stanisława Lema, Romana Polańskiego, Ewę Podleś, Sławomira Mrożka, Janusza Gajosa, Tadeusza Różewicza, Marię Fołtyn, Wojciecha Młynarskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Józefa Wilkonia, Wiesława Myśliwskiego, Jerzego Stuhra i Danutę Szaflarską.
(Jedynka/asz/pg/IAR)