Frederick Ashton, nazywany ojcem współczesnego baletu angielskiego, starał się jak najwierniej opowiedzieć baśń o Kopciuszku. Jego choreografia jest prosta i przystępna, przez co czytelna także dla dzieci.
Choreograf zdecydował się jednak na dość oryginalny zabieg - rolę złych sióstr Kopciuszka powierzył mężczyznom. Wierna tej zasadzie postanowiła zostać Wendy Ellis Somes, niegdyś jedna z czołowych solistek Royal Ballet w Londynie, a dziś spadkobierczyni praw do wystawiania Ashtonowskiego "Kopciuszka" na scenach świata. To właśnie ona przenisoła"Kopciuszka" na deski Opery Narodowej.
Reżyserka zdradziła w rozmowie z Polskim Radiem, że Ashton powierzył role kobiece mężczyznom, ponieważ sam chciał zatańczyć brzydką siostrę.
-Zachował pomysł w kolejnych inscenizacjach, raz tylko przygotował spektakl z siostrami - tancerkami, ale potem wrócił do pierwotnej wersji - dodała Wendy Ellis Somes.
Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor przypomniał w rozmowie z Polskim Radiem, że Ashton, który słyną z wielkiego poczucia humoru, podobny zabieg zastosował w oklaskiwanej przez wiele lat w Operze Narodowej „Córce źle strzeżonej”.
Aby dowiedzieć się na jak długo balet pozostanie w repertuarze Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz komu w szczególności jest dedykowany kliknij w ikonę dźwięku "O Kopciuszku opowiadają twórcy" w ramce Posłuchaj po prawej stronie.
Fabuła "Kopciuszka" nawiązuje do tradycyjnego schematu. Dziewczyna zwana Kopciuszkiem, która straciła matkę i wychowywana jest przez ojca o słabym charakterze, jest zepchnięta przez przyrodnie siostry do roli służącej. Siostry jadą na bal do książęcego pałacu. Zjawia się tam i Kopciuszek, której pomaga dobra wróżka. Po północy Kopciuszek opuszcza pałac. Po drodze gubi pantofelek. Książę szuka właścicielki pantofelka, jeżdżąc po całym kraju. Trafia do domu Kopciuszka, gdzie po dopasowaniu pantofelka, następuje szczęśliwy finał.
Premiera baletu Siergieja Prokofiewa "Kopciuszek" w inscenizacji angielskiego choreografa Sir Fredericka Ashtona z 1948 roku odbyła się 27 listopada 2010 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Kolejne spektakle zaplanowano na: 17, 18, 22 i 23 grudnia.
Na scenie występuje Polski Balet Narodowy i uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza oraz soliści: Aleksandra Liashenko (Kompciuszek), Maksim Wojtiul (Książe), Sergey Basalaev i Carlos Martin Pérez (Siostry Przyrodnie Kopciuszka). Towarzyszy im Orkiestra Opery Narodowej pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.
Program 2 PR jest patronem medialnym wydarzenia.
(mz)