Eufonie. Hanna Kulenty: moja muzyka ewoluuje w stronę surrealizmu grawitacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2024 16:12
- Idąc do góry krętą drogą wiemy jaki jest cel, ale nigdy nie wiadomo, co wyskoczy zza zakrętu. Tak samo tutaj, jakaś przewidywalność jest, ale nigdy nie wiadomo jak ta muzyka się pokieruje. Tak jak bym była DJ'em swoich nastrojów i zmieniała je w zależności od tego, jak i kiedy chcę - mówiła w Dwójce Hanna Kulenty, jedna z bohaterek koncertu "Heroiny Muzyki Polskiej" na festiwalu Eufonie.
Hanna Kulenty podczas koncertu Heroiny muzyki polskiej w towarzystwie wykonawców partii solowych w jej nowym utworze
Hanna Kulenty podczas koncertu "Heroiny muzyki polskiej" w towarzystwie wykonawców partii solowych w jej nowym utworzeFoto: archiwum artystki

Podczas koncertu "Heroiny muzyki polskiej" w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie usłyszeliśmy utwory Grażyny Bacewicz, Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Joanny Wnuk-Nazarowej oraz Hanny Kulenty. W przypadku ostatniej kompozytorki była to polska premiera jej najnowszego dzieła - Mémoire de mémoire (Wspomnienie wspomnienia).

Posłuchaj
08:32 Filharmonia Dwójki kulenty majoor przerwa 16.11.2024.mp3 Kompozytorka Hanna Kulenty i trębacz Piotr Majoor o utworze Mémoire de mémoire (Filhrmonia Dwójki) 

Polsko-holenderska rocznica

Utwór powstał na zamówienie Ambasady Holandii w Polsce z okazji 80. rocznica wyzwolenia Bredy przez dywizję gen. Stanisława Maczka. Prawykonanie Mémoire de mémoire odbyło się 23 października br. w Amsterdamie i 29 października br. w Bredzie.

Czytaj także:

- Pierwszym memoire jest ten wątek rocznicowy. Natomiast drugie memoire to melodia użyta w utworze, która cały czas się przewija, inicjowana przez trąbkę i puzon, czyli dwa solowe instrumenty. To jest wspomnienie utworu, który napisałam kiedyś tak naprawdę dla siebie. Potem wykorzystywałam go w różnych konstelacjach. Jako muzykę fortepianową do filmu, jako kwartet… Tutaj tę melodię rozwinęłam. No i oczywiście partia orkiestry, która kontrastuje z tą smutną, melancholijną melodią. Jest ona bardzo burzliwa i dynamiczna - tłumaczyła Hanna Kulenty.

Fetiwal Eufonie w Muzeum POLIN

Wszystkie kompozycje, które zabrzmiały w sobotę (16.11) w Muzeum POLIN wykonała Sinfonietta Cracovia. W utworze Mémoire de mémoire solistami byli Piotr Majoor (trąbka) i Adrian Gryciuk (puzon basowy). Koncert "Heroiny muzyki polskiej" poprowadziła Katarzyna Tomala-Jedynak.

Posłuchaj
10:51 Filharmonia Dwójki Katarzyna Tomala-Jedynak przerwa 16.11.2024.mp3 Rozmowa z Katarzyną Tomalą-Jedynak, dyrygentką koncertu "Heroiny muzyki polskiej" na festiwalu Eufonie (Filharmonia Dwójki) 

***

Rozmawiał: Michał Dębski

Data emisji: 16.11.2024

Godzina emisji: 20.00

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg


Czytaj także

Eufonie. Geograficznie, w czasie i przestrzeni - festiwal rozszerza swoją formułę

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2024 20:17
- Jesteśmy niezwykle interdyscyplinarni. Festiwal bardzo rozszerzył swoje spektrum działania, i geograficznie, i w czasie, i w przestrzeni - mówił na spotkaniu z mediami dyrektor Narodowego Centrum Kultury Robert Piastowski, przedstawiając założenia i szczegółowy program 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eufonie. Muzyka Europy Środkowej, czyli próba ucieczki ze Wschodu i z Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2024 13:58
- Mamy nurt, który w swojej genezie jest absolutnie radykalny, jak choćby minimalizm, ale łączymy go z jakimś elementem tradycyjnym, dodajemy do tego duchowość i wychodzi nam charakterystyczna środowo-europejska zbitka - mówił w Dwójce Krzysztof Stefański z "Ruchu Muzycznego" przed debatą w ramach 6. Festiwalu Eufonie.
rozwiń zwiń