Komórka? Nie, to Jan Sebastian Bach!

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 15:30
Skoczne dźwięki fletu w galopującym rytmie. Rozglądamy się nerwowo. Znowu ktoś nie wyłączył telefonu? Nie, tym razem to z estrady: technika i popkultura dziwne zaiste rzeczy uczyniła Bachowi.
Jana Semerdov
Jana SemerádováFoto: materiały promocyjne/Petra Hajska

Bardziej popularnym dzwonkiem - bo domyślnym dla pewnej firmy - jest tylko "Walc" Francisco Tarregi. "Badinerie" - ostatnia część II Suity orkiestrowej h-moll Jana Sebastiana Bacha - sytuuje się zaraz potem. Nie ma w tym nic dziwnego: zarówno ta część, jak i cała suita nadzwyczajnie się Bachowi udała, dzięki połączeniu wpadających w ucho, zmysłowych melodii fletu (utwór jest właściwie koncertem fletowym) z typowym dla lipskiego kantora znakomitym opracowaniem całości pod względem harmonicznym i fakturalnym.

Flecistka Jana Semerádová, liderka Collegium Marianum, tym razem wystąpi jako solistka z Akademie für Alte Musik Berlin.

Zaprasza Marcin Majchrowski.

Program:

Jerzy Filip Telemann Uwertura-Suita B-dur TWV 55:B5 "Les Nations"

Jan Sebastian Bach IV Koncert brandenburski D-dur BWV 1050, II Suita orkiestrowa h-moll BWV 1067

Wyk. Jana Semerádová – flet, Koncert Akademie für Alte Musik Berlin

(Praga, 25.07.2012)
28 września (piątek), godz. 22.00

Czytaj także

Bałtyk: znaleziono wrak okrętu z czasów Wikingów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 11:29
Okręt leży w wodach przybrzeżnych w okolicy Sturkoe, na południowy wschód od Karlskrony. Jest w bardzo dobrym stanie, pochodzi prawdopodobnie z XIII wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim byli ci ludzie? To groby Wikingów, którzy zakładali Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 06:00
Słowianie? Wikingowie? Ktoś zupełnie inny? Kim byli ludzie, których 57 wczesnośredniowiecznych grobów znaleziono na trasie budowy autostrady A-1? Na to pytanie nie potrafią jak na razie odpowiedzieć zafascynowani naukowcy z całego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarga miał moc

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 09:00
To był zapalczywy Mazur, często mówił szybciej, nim pomyślał. - Piotr Skarga dziś byłby może dziennikarzem - twierdzi prof. Janusz Tazbir, oceniając cechy osobowości słynnego kaznodziei.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świątynie dźwięku w Centrum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 10:45
Wschodząca gwiazda indyjskiej muzyki sufickiej oraz indywidualista nie znający granic - to ekscytująca mieszanka piątkowego koncertu na Festiwalu "Skrzyżowanie Kultur". Transmisja w Dwójce.
rozwiń zwiń